Računsko sodišče odkrilo nepravilnosti pri nakupu stavbe in prenosnih računalnikov

Emilija Stojmenova Duh [Foto: Bor Slana/STA https://servis.sta.si/fotoservis/1200209]

Računsko sodišče odkrilo nepravilnosti pri nakupu stavbe in prenosnih računalnikov

Računsko sodišče Republike Slovenije je v osnutku revizijskega poročila izpostavilo številne nepravilnosti pri nakupu stavbe na Litijski cesti v Ljubljani ter pri nakupu 13.000 prenosnih računalnikov. Revizijsko poročilo, ki je osredotočeno na poslovanje nekaterih ministrstev v zadnjem letu, je pridobila Televizija Slovenija.

Nakup stavbe na Litijski cesti

Ugotovitve Računskega sodišča

Računsko sodišče očita Ministrstvu za pravosodje več kršitev pri nakupu stavbe za sodno palačo. Ministrstvo namreč ni načrtovalo tega nakupa v proračunu za leto 2023, niti v dveh rebalansih, s čimer je kršilo 16. člen Zakona o javnih financah. Pravosodno ministrstvo je začelo aktivnosti za nakup brez zagotovljenih finančnih sredstev, brez celovitega ogleda prostorov in brez upoštevanja potrebne obnove ter mnenj predvidenih uporabnikov. To pomeni kršitev načela učinkovitosti in gospodarnosti, kot določa 2. člen Zakona o javnih financah.

Ko je ministrstvo prejelo ponudbe, ni pripravilo analize, ki bi izbiro družbe Rajski vrt utemeljila kot najustreznejšo, prav tako niso vključili podatkov o obratovalnih stroških in preverjanju energetske učinkovitosti stavbe. Poleg tega je ministrstvo kršilo uredbo o enotni metodologiji za pripravo in obravnavo investicijske dokumentacije, saj niso upoštevali stroškov prenove.

Decembra je ministrstvo za pravosodje kršilo pravilnik o izvajanju proračuna, ko je prosilo Ministrstvo za finance za odobritev izjeme in uvrstitev novega projekta v proračun. Vlada je potrdila nakup, čeprav ta projekt še ni bil uvrščen v načrt razvojnih programov.

Odziv Ministrstva za pravosodje

Ministrstvo za pravosodje zavrača očitke Računskega sodišča. Trdijo, da niso kršili 16. člena Zakona o javnih financah, saj nakupa stavbe zaradi razreza proračunskih sredstev niso mogli vključiti v proračunske dokumente. Vse aktivnosti za nakup so temeljile na sestanku z Ministrstvom za finance, ki je predlagalo zagotovitev sredstev v iztekajočem se letu. Glede energetske učinkovitosti stavbe pravijo, da niso mogli zahtevati energetske izkaznice že prej, saj niso imeli sredstev za nakup stavbe.

Ministrstvo dodaja, da so aktivnosti za nakup začeli šele 22. decembra lani po sprejetju sklepa vlade o prenosu sredstev iz splošne proračunske rezerve.

Nakup prenosnih računalnikov

Ugotovitve Računskega sodišča

Računsko sodišče ugotavlja nepravilnosti tudi pri nakupu 13.000 prenosnih računalnikov s strani Ministrstva za digitalno preobrazbo. Nakup je bil izveden brez predhodne opredelitve dejanskih potreb in ustrezne definicije tehničnih specifikacij. Posledično večina prenosnikov ni bila razdeljena, zaradi česar so nastali dodatni stroški skladiščenja, ki so do konca junija znašali 13.000 evrov.

Do konca leta 2023 je bilo razdeljenih le 39 računalnikov, medtem ko je bilo približno 3.000 razdeljenih šolam. Za preostalih 10.000 prenosnikov je bilo zanimanje nizko, saj je na javni poziv do preteklega četrtka prispelo le okoli 2.400 vlog.

Odziv Ministrstva za digitalno preobrazbo

Ministrica Emilija Stojmenova Duh je zaradi tega nakupa že prestala interpelacijo. Ministrstvo za digitalno preobrazbo še ni podalo uradnega odziva na ugotovitve revizije.

Pobuda za revizijo

Pobudo za revizijo je podalo pristojno delovno telo Državnega zbora (DZ). Predsednica Računskega sodišča Jana Ahčin je pojasnila, da so revizijo zaključnega računa proračuna za leto 2023 razširili z dodatno preverbo pravilnosti nakupa poslovnih prostorov za pravosodne organe.

Končno poročilo revizije se pričakuje konec avgusta ali v začetku septembra, po preučitvi ugovorov revidirancev.

[Vir MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Bor Slana/STA https://servis.sta.si/fotoservis/1200209