Rast azijskih delnic, nihajoč dolar in okrevanje kitajskih delnic
Azijske delnice zabeležile pozitivno rast, medtem ko je vrednost dolarja nihala. Šibki podatki o zaposlovanju v ZDA so okrepili prepričanje, da je ameriška centralna banka (Federal Reserve) zaključila ciklus zviševanja obrestnih mer. Kitajske delnice pa so se dvignile že tretji dan zapored. Vlagatelji so namreč podprti z ukrepi za dvig zaupanja.
Glavni azijski indeks MSCI je narasel za 0,86 odstotka na dvotedenski vrh, hkrati pa je dosegel tudi tridnevno obdobje rasti. To je pomemben preobrat, saj je indeks avgusta doživel 6-odstotni padec, kar predstavlja najslabši mesečni rezultat od februarja.
Japonski Nikkei je pridobil 0,5 odstotka.
Avstralski indeks S&P/ASX 200 je zabeležil 0,64-odstotno rast.
Kitajske delnice so nadaljevale z okrevanjem, potem ko so bile predstavljene nove spodbudne poteze, namenjene dvigu zaupanja med vlagatelji. Med temi ukrepi so prepolovitev provizij za trgovanje z delnicami, sprostitev pravil za maržna posojila ter zadrževanje novih kotacij.
V zgodnjem trgovanju se je indeks modrih čipov CSI 300 dvignil za 0,3 odstotka.
Hongkonški indeks Hang Seng je zabeležil 0,75-odstotno rast.
Analitiki poudarjajo potrebo po dodatnih odločnih ukrepih s strani kitajskih oblasti, da bi se okrevanje nadaljevalo. Carlos Casanova, višji ekonomist za Azijo pri UBP, je izpostavil: “Da bi rast trajala, bodo potrebni odločnejši politični ukrepi in trajnostno okrevanje dobičkov.”
V prihodnjih dneh bodo vlagatelji pozorno spremljali tudi podatke o indeksu PMI s Kitajske, ki bodo osvetlili gospodarsko stanje v regiji.
Wall Street
V ZDA je Wall Street končal z močno rastjo, kar je privedlo do padca donosov državnih obveznic na najnižjo raven v zadnjih treh tednih. Razlog za to je v podatkih, ki kažejo, da je število odprtih delovnih mest v ZDA julija doseglo najnižjo raven v skoraj dveh letih in pol. To nakazuje popuščanje pritiskov na trg dela. Analitiki so opazili, da so v tem primeru “slabe novice dobre novice”. Podpirajo namreč stave za hitrejši konec cikla zviševanja obrestnih mer s strani Federal Reserve, kljub nedavni nasprotni retoriki predsednika Feda Powella.
Spreminjajoče se stave trgovcev so odraz odvisnosti poti obrestnih mer od najnovejših ekonomskih kazalnikov. Federal Reserve poudarja močno odvisnost od podatkov.
Trgi ocenjujejo, da je 89-odstotna verjetnost, da bo Federal Reserve na naslednjem zasedanju obdržal obstoječe obrestne mere, kaže orodje CME FedWatch. Poleg tega trgovci ocenjujejo 50-odstotno verjetnost za ponovni premor na novembrskem zasedanju. Slednje predstavlja povečanje glede na prejšnjih 38 odstotkov.
Pričakujemo, da se bo gospodarska slika dodatno razjasnila v prihodnjih dneh, ko bodo v ZDA objavljena poročila o plačah in potrošniških izdatkih. Donosi ameriških državnih obveznic so med azijskimi urami ostali stabilni.
Valute, nafta
Padec donosov ameriških obveznic je povzročil pritisk na dolar. V primerjavi s košarico valut se je dolar dvignil za 0,029 odstotka na 103,58. V torek je zdrsnil za skoraj 0,4 odstotka. Japonski jen je oslabel za 0,15 odstotka na 146,09 za dolar. Jen pri tem vseeno ostaja na ravneh, ki so lani sprožile intervencijo japonskih oblasti na valutnem trgu. Avstralski dolar se je znižal za 0,32 odstotka na 0,646 dolarja, saj so podatki pokazali, da se je inflacija življenjskih potrebščin v Avstraliji julija upočasnila na 17-mesečno najnižjo vrednost. To nakazuje, da morda ni potrebe po nadaljnjem zvišanju obrestnih mer.
Cene surove nafte so se nekoliko povečale. Cena ameriške surove nafte se je dvignila za 0,32 odstotka na 81,42 dolarja za sod, medtem ko je cena Brent nafte narasla za 0,23 odstotka na 85,69 dolarja. Obe vrednosti sta se v torek okrepili za več kot dolar za sod, predvsem zaradi šibkega dolarja.
Trgovci bodo v sredo s posebnim zanimanjem spremljali cene kakava, potem ko so se terminske pogodbe kakava v Londonu na ICE dvignile na najvišjo vrednost v zadnjih 46 letih.