Rast BDP v evroobmočju ostaja stabilna, Nemčija z zaskrbljujočim upadom
V drugem četrtletju leta 2024 je bruto domači proizvod (BDP) evroobmočja zrasel za 0,3 odstotka, kar je enako kot v prvem četrtletju in skladno z napovedmi analitikov. Francija je v tem obdobju dosegla enak BDP kot v prejšnjem četrtletju, prav tako 0,3 odstotka. Kljub temu, da bi lahko pričakovali gospodarski zagon zaradi prihajajočih olimpijskih iger, pa politična negotovost omejuje morebitno rast.
Španija je dosegla rast BDP v višini 0,8 odstotka, kar je prav tako enako kot v prvem četrtletju. Tudi Litva je ohranila rast na 0,9 odstotka, kar kaže na stabilno gospodarsko rast. Po drugi strani pa je Belgija zabeležila rahlo zmanjšanje gospodarske aktivnosti. Belgijski BDP je upadel na 0,2 odstotka, kar je manj kot 0,3 odstotka iz prejšnjega četrtletja. Še bolj izrazit padec je zabeležila Portugalska, kjer se je rast BDP zmanjšala na zgolj 0,1 odstotka s prejšnjih 0,8 odstotka.
Manjši upadi
Države, kot sta Ciper in Slovaška, so prav tako zaznale manjše upade. Ciper je zabeležil 0,7-odstotno rast BDP, kar je manj kot 1 odstotek v prvem četrtletju, medtem ko je Slovaška dosegla 0,4-odstotno rast, kar je manj kot 0,6 odstotka v prejšnjem obdobju. Italija je v tem četrtletju dosegla le 0,2-odstotno rast BDP, kar je manj kot 0,3 odstotka v prvem četrtletju. Analitiki menijo, da je to posledica zmanjšanja neto izvoza in industrijske šibkosti.
Medtem ko je večina držav evroobmočja beležila bodisi stabilno rast bodisi rahle upade, je Irska izstopala z izjemno rastjo. V drugem četrtletju je Irska zabeležila 1,2-odstotno rast BDP, kar je precej več kot 0,7 odstotka v prvem četrtletju. Tudi Finska je beležila rahlo povečanje gospodarske aktivnosti, saj je njen BDP zrasel za 0,4 odstotka v primerjavi z 0,2 odstotka v prejšnjem obdobju.
Presenetljiv padec Nemčije
Največje gospodarstvo evroobmočja, Nemčija, pa je v drugem četrtletju beležilo presenetljiv padec. Nemški BDP se je skrčil za 0,1 odstotka, medtem ko je v prvem četrtletju zabeležil 0,2-odstotno rast. Krčenje je predvsem posledica zmanjšanja investicij v opremo in zgradbe, saj industrijski sektor še naprej trpi pod pritiskom naraščajočih obrestnih mer.
Druga ocena medletne stopnje rasti v evroobmočju za drugo četrtletje leta 2024 je pokazala 0,6-odstotno rast, kar je nekoliko več kot 0,5 odstotka v prejšnjem četrtletju. To je najvišja rast v zadnjih petih četrtletjih. Po podatkih Evropske komisije se pričakuje, da bo celotno gospodarstvo evroobmočja v letu 2024 zraslo za 0,8 odstotka.
Zaposlenost v evroobmočju
Poleg podatkov o BDP so bili objavljeni tudi podatki o četrtletnih spremembah zaposlenosti v evroobmočju. V drugem četrtletju se je število delovno aktivnih povečalo za 0,2 odstotka na skupno 170,183 milijona, kar je nekoliko manj kot 0,3 odstotka v prejšnjem četrtletju. Na borzah so ti podatki vplivali na gibanje indeksov, saj se je francoski indeks CAC 40 zvišal za 0,43 odstotka, medtem ko je nemški indeks DAX zrasel za 0,40 odstotka.
Upočasnitev ali začetek krize? Gospodarska rast le 0,7 odstotka
V drugem četrtletju letošnjega leta je slovensko gospodarstvo zabeležilo umirjanje gospodarske aktivnosti, pri čemer je bruto domači proizvod (BDP) na letni ravni zrasel za 0,7 odstotka. V prvi polovici leta je skupna gospodarska rast znašala 1,4 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani… več tukaj.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik