Rast kitajskih delnic spodbuja svetovne trge, zlato dosega rekordne vrednosti

Foto: Pixabay

Rast kitajskih delnic spodbuja svetovne trge, zlato dosega rekordne vrednosti

Kitajske delnice so v sredo močno poskočile, kar je pozitivno vplivalo na regionalne trge in prispevalo k širšemu globalnemu dvigu delnic. Rast je posledica spodbudnih ukrepov kitajske vlade, ki so prav tako podprli valute, občutljive na tveganja.

Ameriški dolar je zaradi šibkih makroekonomskih podatkov iz ZDA oslabel. Slednje je okrepilo pričakovanja o možnem novem znižanju obrestne mere na naslednjem srečanju ameriške centralne banke Federal Reserve. Tudi cene zlata so dosegle novo najvišjo vrednost vseh časov, saj se vlagatelji v negotovih časih zatekajo k varnejšim naložbam.

Azijski trgi v porastu

Delnice na celinski Kitajski so se opazno okrepile. Indeks modrih žetonov CSI300 je zrasel za 3,1 odstotka, s čimer je nadaljeval 4,3-odstotni skok iz prejšnje seje. Hongkonški indeks Hang Seng je prav tako zrasel za 2,2 odstotka, kar je nadgradilo torkov 4,1-odstotni porast. Tudi drugi azijski trgi so sledili temu trendu, pri čemer je tajvanski indeks pridobil 1,3 odstotka, južnokorejski Kospi pa 0,1 odstotka.

MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske se je povečal za 1 odstotek, medtem ko je japonski Nikkei, ki je na začetku kazal šibkost, na koncu zrasel za 0,3 odstotka. K temu je prispevala tudi oslabitev japonskega jena, ki sicer velja za varno zatočišče v času tržnih negotovosti.

Kitajska vlada je že v torek napovedala obsežno sprostitev denarne politike, kar je v sredo utrdila z znižanjem srednjeročnih posojilnih obrestnih mer za banke. Gre za najobsežnejši sveženj spodbud po pandemiji, ki poleg podpore kitajskemu delniškemu trgu vključuje tudi ukrepe za oživitev šibkega nepremičninskega sektorja.

Ameriški trgi dosegli nove rekorde

Tudi ameriški borzni trgi so občutili pozitivne učinke kitajskih spodbud. Indeksa S&P 500 in Dow sta v torek dosegla rekordne zaključne vrednosti, predvsem zaradi skoka cen delnic rudarjev, ki so pridobili po objavi kitajskega svežnja.

Analitiki pri UBS poudarjajo, da je trenutno osrednja pozornost v Aziji usmerjena v Kitajsko, pri čemer ostaja vprašanje, ali bo trenutna rast trajna. Kljub temu pa se zdi, da se vlagatelji najprej odločajo za nakupe, nato pa postavljajo dodatna vprašanja o dolgoročnih trendih.

Valutna nihanja

Na valutnih trgih je japonski jen oslabel za približno 0,17 odstotka na 143,47 jena za ameriški dolar, kar je obrnilo njegove prejšnje dobičke, ki jih je pridobil zaradi splošne šibkosti dolarja. Evro se je povzpel na 1,11915 ameriškega dolarja, kar je najvišja vrednost v zadnjem mesecu. Prav tako se je britanski funt, sterling, povzpel na 1,3417 dolarja, pri čemer je pred tem dosegel najvišjo vrednost od marca 2022.

Padanje zaupanja potrošnikov v ZDA

V ZDA so podatki pokazali, da je zaupanje potrošnikov v septembru nepričakovano padlo. Indeks zaupanja je padel na 98,7, kar je največji padec po avgustu 2021. Zaradi tega so se možnosti za novo znižanje obrestne mere Federal Reserve povečale. Glede na orodje FedWatch Tool so kvote za znižanje obrestne mere za 50 bazičnih točk na novembrskem zasedanju narasle na 60,4 odstotka.

Gibanja cen nafte in zlata

Zlato se je podražilo za 0,2 odstotka na 2.662,50 dolarja za unčo. Nafta Brent je izgubila 19 centov in se ustavila pri 74,98 dolarja za sod. Kljub rahlemu padcu je cena ostala blizu najvišje vrednosti v zadnjih treh tednih. Ameriška nafta West Texas Intermediate je prav tako rahlo padla, in sicer za 22 centov na 71,34 dolarja za sod.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Pixabay