Raziskave kažejo, da lahko vodikov peroksid poveča pridelek krompirja
Skupina kitajskih raziskovalcev z Yunnan Normal University je ugotovila, da je vodikov peroksid lahko koristen za krompir. Raziskava je objavljena v reviji Agronomy 2023 MDPI.
Proces nastajanja gomoljev je zelo kompleksen proces, saj se takrat določa pridelek. Dejavnikov, ki vplivajo na vrsto fizioloških in biokemičnih sprememb je veliko. To so spremembe v sestavi, vsebnosti in razmerju endogenih hormonov, povečanje hitrosti fotosinteze listov, pospešitev izvoza asimilatov, povečanje vsebnosti saharoze in škroba ter pojav specifičnih beljakovin.
Kisik kot začetnik procesa
Proces je sestavljen iz štirih zaporednih stopenj: nastanek in rast stolonov, upogibanje območja vrha, rast spodnje plasti in razvoj gomoljev.
Največji vpliv imata fotoperiod (niz funkcij, ki jih rastline opravljajo glede na to, ali je dan ali noč, letni čas in celo sončni cikel, op.) in temperatura. Za dober pridelek so potrebni kratki dnevi in nižje temperature. Velik vpliv ima tako genetika sorte kot kakovost gomolja.
Razvojna stopnja rastlin krompirja velja za pomemben dejavnik pri uravnavanju nastajanja. Doseči mora določeno fiziološko starost, da se lahko odzove na signale iz okolja, ki vplivajo na nastanek. To zahteva, pojasnjujejo raziskovalci, natančno sinhronizacijo biokemičnih poti in morfogeneze (ustvarjanja oblik, op. a.).
Pospešuje proces nastajanja in razvoja gomoljev
Reaktivne kisikove vrste igrajo pomembno vlogo pri uravnavanju skoraj vseh bioloških procesov, kot so rast rastlin, razvoj in odziv na abiotske strese ter imunski odzivi. Vodikov peroksid H 2 0 2 ima lahko pri teh procesih pomembno vlogo, saj sproži fiziološke, biokemične in druge spremembe v rastlinah. Deluje kot signal za aktiviranje procesa nastajanja gomoljev.
Raziskava je pokazala, da rezultati fenotipskega opazovanja kažejo, da povečane koncentracije H 2 O 2 nad 5 mM vodijo do zmanjšanja pogostosti gomoljenja in močnega zaviranja rasti krompirja.