Razkol na vrhu države: Se zunanja politika Slovenije ruši?
Zadnje izjave predsednice republike Nataše Pirc Musar glede vladnega povabila nekdanje izraelske zunanje ministrice Cipi Livni na Blejski strateški forum so ponovno vzbudile vprašanje, ali Slovenija vodi usklajeno zunanjo politiko ali pa gre za še en kratki stik med predsednico in predsednikom vlade Robertom Golobom.
Levica, ena od vladnih strank, je vabilo Cipi Livni označila za “cinizem”, protestniki pa so dogodek spremljali s kritikami. Podporo so protestom izrazili tudi predsednica Pirc Musar, ki je glede izbire gostje dejala: ““Če mene vprašate, izbira te gostje ni bila ravno posrečena. Namreč, v goste ne vabiš nekoga, ki zanika mednarodno pravo, ki zanika ustanovno listino Organizacije združenih narodov. Sama sem preposlušala kar nekaj njenih izjav. Zelo radikalne so.”
Na njene kritike je zunanja ministrica Tanja Fajon naslednji dan odgovorila, da dogodek ni bil zasenčen zaradi udeležbe izraelske govorke: “Včeraj, kakor koli se je zdelo, da je mogoče udeležba govorke, zlasti od Izraela, zasenčila dogodek, moram reči, da tisti, ki so poslušali razpravo, in žal tisti, ki so bili kritiki, niso poslušali razprave, bi mogoče dobili drug občutek soočenja mnenj.”
To ni prvi znak napetosti med predsednico in vlado. Pred mesecem dni je Pirc Musarjeva ob obisku v Ukrajini ostala brez podpisa varnostnega sporazuma, ki ga je kasneje podpisal premier Golob. Prav tako je bila predsednica kritična do vladnega neupoštevanja ženskih kvot v prihodnji Evropski komisiji.
V ozadju teh napetosti je v političnih krogih zaznati vpliv nedavne zaposlitve Tatjane Bobnar v predsedničinem uradu. Bobnarjeva je bila med tistimi, ki so premierja obtožili vmešavanja v aretacijo ruskih vohunov, premier Golob pa je včeraj prvič potrdil, da je Slovenija bila blizu dogovoru o zamenjavi vohunov za Alekseja Navalnega.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Foto: Matjaž Klemenc /UPRS