Razlog zakaj med tuširanjem res ne bi smeli lulati
Naslednjič, ko se boste znašli pod tušem in pomislili, da je lulanje v tej situaciji povsem nedolžno dejanje, morda premislite še enkrat. Navada lulanja pod tušem, ki se zdi praktična, ekološko sprejemljiva in celo udobna za nekatere, lahko po mnenju zdravnikov privede do neprijetnih posledic. Dr. Teresa Irwin, kirurginja specializirana za inkontinenco in žensko zdravje, opozarja, da to dejanje, če postane redna praksa, lahko postane ‘sprožilec’ za težave.
Kaj pa je ta ‘sprožilec’? Izkazalo se je, da gre za zvok tekoče vode. Dr. Irwin pojasnjuje, da se lahko telo nauči povezave med zvokom tekoče vode in potrebo po uriniranju. Tako vas lahko nenadoma preplavi želja po uriniranju, četudi prej niste občutili potrebe po tem.
Poskusite se izogniti
Vendar to ni edina nevarnost, povezana z lulanjem pod tušem. Strokovnjaki na področju zdravja opozarjajo na dva ključna razloga, zakaj bi se morali temu izogniti. Prvič, če se odločite za lulanje v javnih tuših, tvegate okužbe sečil ali celo prisotnost bakterije Staphylococcus aureus (MRSA). Slednja se lahko prenaša z urinom in se zadrži na tleh prhe.
Posebej pomembno je tudi za ženske, da se izogibajo uriniranju pod tušem. To dejanje namreč lahko oslabi mišice medeničnega dna, kar lahko privede do različnih težav. Strokovnjaki pojasnjujejo, da stanje pod prho ali nad straniščem preprečuje sprostitev mišične stene mehurja, kar lahko vodi do nepopolnega izločanja urina in oslabitve mišic medeničnega dna.
Poleg tega pa obstaja tudi nevarnost zadrževanja urina. Če se odločite zadržati urin med tuširanjem, to lahko privede do različnih zdravstvenih težav, kot je prekomerno aktiven mehur ali celo resnejše stanje, kot so okužbe sečil, ki imajo lahko dolgoročne posledice, vključno z boleznimi ledvic ali sepso.
Zato strokovnjaki opozarjajo, da je ključno prisluhniti svojemu telesu in se izogibati lulanju pod tušem ter urin zadrževati le, če ni druge možnosti. Vaše zdravje je vredno več kot trenutna praktičnost ali udobje.