Razširitev koalicije BRICS bo pomembno vplivala na svetovno gospodarstvo
Na 15. vrhu BRICS v Južni Afriki je bila sprejeta odločitev, ki bo po mnenju mnogih poznavalcev pomembno vplivala na svetovno gospodarstvo. Konzorciju BRICS naj bi se pridružilo še šest držav, konzorcij so sprva sestavljale Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južna Afrika.
Z januarjem 2024 se bo ta koalicija okrepila. Poleg Egipta, drugega največjega afriškega gospodarstva, bo vključena tudi Argentina, gospodarstvo v vzponu. Poleg tega se bo pridružila Etiopija, ki v svoji regiji doživlja hitro gospodarsko rast, ter naftni magnati, kot so Iran, Savdska Arabija in Združeni arabski emirati.
To raznoliko skupino združuje en sam dejavnik: njihovo prostovoljno članstvo. Takšno članstvo bi lahko imelo posledice, ki niso takoj jasne. Te posledice lahko predstavljajo izziv za trajnostne cilje, ki jih spodbujajo zahodne države.
Organizacija BRICS, ki je prej veljala za organizacijo z nejasnimi cilji in velikimi težavami pri notranjem sodelovanju, se zdaj širi. Zadnji vrh, ki je bil leta 2023 v Južnoafriški republiki, kaže, da si več kot 40 držav prizadeva za članstvo v tem bloku.
Christopher Weafer, izvršni direktor podjetja Macro-Advisory Ltd., komentira to zadevo. Po njegovem mnenju so sankcije, ki so bile v zadnjih 18 mesecih uvedene proti Rusiji in Kitajski, delovale kot katalizator. Zaradi ranljivosti, ki so jo te sankcije razkrile, nobena od držav ne namerava biti močno odvisna od zahodnih gospodarskih struktur.
Ustanovitev skupine BRICS leta 2001 zahodnih sil ni bistveno vznemirila. Weafer namiguje, da se je ta konglomerat obdržal precej časa. Kljub temu se ni razvil v močno ali povezano entiteto. Predlagal je tudi, da je BRICS precej meglen pojem, podoben nazivni kratici.
Čeprav je koalicija ustanovila Novo razvojno banko, zgodovinsko gledano ni imela večjega vpliva na svetovno trgovino. Pomanjkanje jasnega poslanstva je bila glavna ovira. Poleg tega so njihovo globalno gospodarsko prepoznavnost ovirale politične razlike ter različni proizvodni standardi in valute.
Oblikovanje svetovnega gospodarstva onkraj G7
Mogoče je, da države G7, ki jih sestavljajo največja gospodarstva glede na BDP (Kanada, Francija, Nemčija, Italija, Japonska, Združene države Amerike in Združeno kraljestvo), niso pokazale veliko navdušenja. To se nanaša zlasti na različne predloge in pomisleke držav BRICS. Vendar se v sedanjih razmerah geopolitični dejavniki vse bolj prepletajo z gospodarskimi odnosi.
V okviru sodobne globalne širitve imajo države BRICS odločilen položaj. Imajo velik vpliv na ključna vprašanja, vključno z okoljsko odgovornostjo in ureditvijo svetovnega finančnega sistema.
Zainteresirane strani novinke lahko na to gledajo kot na strateško priložnost za razširitev svojih poslovnih priložnosti in zmanjšanje odvisnosti od zahodnih držav in njihovih regulativnih okvirov. K temu pripomorejo tudi ugodni trgovinski pogoji med državami članicami. Poleg tega obstajajo tudi druge ugodnosti, ustvarjene za spodbujanje trgovine in mednarodnih naložb.
Trenutno članice te organizacije vključujejo približno 42 odstotkov svetovnega prebivalstva in skupni bruto domači proizvod v višini več kot 27 milijard ameriških dolarjev. S predvideno širitvijo naj bi ta skupina predstavljala 46,5 odstotka svetovnega prebivalstva. Po podatkih Mednarodnega denarnega sklada naj bi leta 2022 razširjeni konzorcij prispeval približno 30,8 miljarde ameriških dolarjev k svetovnemu BDP, ki znaša približno 100 milijard dolarjev.
Če pa bruto domači proizvod analiziramo po metodologiji paritete kupne moči (PPP) – tehniki, ki izračunava BDP na podlagi doslednega nabora blaga, da bi natančno predstavila kupno moč -, se ravnovesje bistveno spremeni. V tem kontekstu povečani konzorcij BRICS poveča svoj prispevek k svetovnemu BDP, ki na podlagi PKM predstavlja več kot 36 odstotkov, s čimer presega proizvodnjo držav G7.
Svetovni gospodarski vpliv nove koalicije… več na Biznis24
Foto: Pexels Portal24