Referendum o JEK 2 je predviden za november

Nuklearna elektrarna Krško [Foto: Wikipedia/Katja143]

Referendum o JEK 2 je predviden za november

[Vir: MMC RTV SLO] – Posvetovalni referendum, na katerem bodo volivci odločali o gradnji druge jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2), je predviden za nedeljo, 24. novembra, je zapisano v gradivu za sejo odbora Državnega zbora (DZ), ki bo pripravil besedilo odloka o razpisu referenduma. Predlog za razpis referenduma je bil potrjen že maja letos, čeprav natančen datum takrat še ni bil določen. Zdaj se kaže, da bo referendum izveden konec novembra.

Predlog za razpis referenduma so podprli poslanci strank Svoboda, SDS, NSi, SD ter poslanca narodnih manjšin. Menijo, da gre za strateško vprašanje, saj bo Slovenija v prihodnosti morala opustiti fosilna goriva in zagotoviti nove, zanesljive vire električne energije iz nizkoogljičnih virov. Po mnenju predlagateljev so obnovljivi viri preveč nestanovitni, zato je potrebna kombinacija jedrske energije in obnovljivih virov.

Besedilo referendumske pobude že vključuje vprašanje, s katerim se bodo volivci soočili: “Ali podpirate izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo?” Za izvedbo referenduma mora Državni zbor še sprejeti odlok o razpisu, roki za potrebna opravila pa naj bi začeli teči 14. oktobra.

Dileme okoli projekta Jek 2

Družba Gen energija, ki upravlja obstoječo Nuklearno elektrarno Krško (Nek), že približno dve desetletji preučuje možnost gradnje nove elektrarne v Krškem. Medtem ko je Nek na začetku leta 2023 pridobil okoljevarstveno soglasje za podaljšanje obratovanja do leta 2043, bi gradnja Jeka 2 trajala več let. Investicijska vrednost projekta brez stroškov financiranja je ocenjena na med 9,3 in 15,4 milijarde evrov.

Vprašanje finančne izvedljivosti projekta bo ena ključnih tem v kampanji pred referendumom. Po izkušnjah iz tujine tovrstni projekti pogosto presežejo ocenjene stroške, kar odpira vprašanje, ali si Slovenija lahko privošči takšno investicijo. V Gen energiji priznavajo, da sami ne bodo zmogli financirati projekta in da bo potrebna podpora države, pa tudi možnost sofinanciranja s strani domačih ali tujih investitorjev, morda celo sosednjih držav.

Podporniki Jeka 2 poudarjajo, da bo nova jedrska elektrarna nujna za zagotavljanje stabilne in cenovno dostopne oskrbe z energijo ter za energetsko samozadostnost Slovenije. Nasprotniki pa opozarjajo na ogromno finančno breme, možnost visokih začetnih cen elektrike iz Jeka 2 in tveganje, da bo investicija v jedrsko elektrarno upočasnila razvoj obnovljivih virov energije. Poleg tega izražajo skrb zaradi jedrskih odpadkov in potresne varnosti v potresno aktivnem območju Posavja, kjer naj bi stala nova elektrarna.

Portal24; Foto: Wikipedia/Katja143