Rekordni naval na portal za ocene vrednosti nepremičnin

Foto: Pexels

Rekordni naval na portal za ocene vrednosti nepremičnin

[MMC RTV SLO] – Geodetska uprava Republike Slovenije (GURS) je v zadnjem dnevu zaznala izjemen porast zanimanja za portal Prostor, kjer so objavljeni poskusni izračuni vrednosti nepremičnin. V samo desetih minutah po objavi je sistem zabeležil kar 300.000 vpogledov, kar je postavilo spletno stran na rob zmogljivosti. S tem so lastniki nepremičnin dobili priložnost, da preverijo, kakšno vrednost je GURS pripisal njihovim nepremičninam, ter se seznanijo z modeli vrednotenja, ki so bili uporabljeni.

Po ocenah GURS so ocenili približno devet milijonov nepremičnin, katerih vrednosti odražajo stanje trga nepremičnin na 1. januar 2024 ter stanje podatkov o nepremičninah v katastru na 10. junij 2024. Lastniki imajo čas za vpogled in podajo pripomb na predloge modelov vrednotenja do 25. novembra letos.

Modeli vrednotenja: kako delujejo?

S trenutnimi modeli vrednotenja, ki so v veljavi od januarja 2020, se trg nepremičnin ni več pravilno odražal, saj so se cene nepremičnin v zadnjih petih letih znatno povečale. Generalni direktor GURS Tomaž Petek je za medije pojasnil, da so z novimi modeli vrednotenja zdaj precej bolj usklajeni z dejanskim stanjem trga. V ospredju po cenah izstopajo osrednja Ljubljana, Gorenjska in Obala, kjer so nepremičnine najdražje.

Pri vrednotenju nepremičnin GURS uporablja 17 različnih modelov, ki upoštevajo številne dejavnike, kot so oddaljenost od javne infrastrukture, letnica izgradnje in predvsem lokacija, ki ima največji vpliv na vrednost. Čeprav GURS-ova ocena nepremičnin neposredno ne vpliva na tržni trg, pa ima pomembno vlogo pri zavarovalnicah, cenilcih, bankah, socialnih transferjih in potencialnih obdavčitvah nepremičnin.

Kako lastniki lahko vplivajo na oceno?

V tem obdobju lastniki nepremičnin lahko preverijo podatke o svojih nepremičninah na portalu Prostor, kjer imajo možnost vpogleda v bazo poskusno izračunanih vrednosti. Dostop do podatkov je možen z vnosom naslova ali identifikacijske številke nepremičnine (parcela ali del stavbe). Če lastniki ugotovijo, da so podatki o njihovi nepremičnini v katastru neustrezni, lahko sprožijo postopek za ureditev teh podatkov.

Čeprav trenutno še ni mogoče uveljavljati posebnih okoliščin, ki bi lahko vplivale na vrednotenje, bo ta možnost na voljo po sprejetju uredbe o določitvi modelov vrednotenja, kar je predvideno za april prihodnje leto. Do takrat pa lahko lastniki nepremičnin podajo predloge za spremembo modelov vrednotenja, kar vključuje spremembe vrednostnih con in ravni ter faktorje za izračun posplošene vrednosti nepremičnin. Te predloge lahko pošljejo na občino, kjer se nahaja nepremičnina, ali na GURS do 25. novembra.

Portal24; Foto: Pexels