Rekordno visoko temperature ogrožajo morsko življenje v Tajskem zalivu

Koralni greben [Foto: Pexels/fotografije je simbolna]

Rekordno visoko temperature ogrožajo morsko življenje v Tajskem zalivu

Morsko življenje, od koralnih grebenov do rib, na vzhodni obali Tajskega zaliva zaradi rekordnih temperatur morske površine, ki so jih ta mesec povzročili regionalni vročinski valovi, zelo trpi. Znanstveniki in lokalne skupnosti so zelo zaskrbljeni.

Nekdaj živahne in barvite korale, ki se nahajajo približno pet metrov pod vodo, so pobeljene, kar je posledica pojava, znanega kot beljenje koral. To je znak, da se je zdravje koral poslabšalo zaradi višjih temperatur vode, pravijo znanstveniki. Temperature morske površine v vzhodnem Tajskem zalivu so v začetku meseca dosegle 32,73 °C, medtem ko podvodni odčitki kažejo okoli 33 °C.

Morska biologinja Lalita Putchim z Oddelka za morske in obalne vire (DMCR) je po potopu na obali zaliva povedala: “Nisem mogla najti niti ene zdrave korale. Skoraj vse vrste so pobeljene, zelo malo jih ni prizadetih.” Na otočju Trat, kjer je več kot 28,4 kvadratnih kilometrov koralnega grebena, je Lalita ugotovila, da do trideset odstotkov koral bledi, pet odstotkov pa jih je že umrlo. Če se temperatura vode ne bo ohladila, bo umrlo še več koral, je opozorila Lalita. “Gre za globalno vrenje, ne le za globalno segrevanje,” je dejala.

Vpliv na drugo morsko življenje

Naraščajoče temperature so vplivale tudi na drugo morsko življenje in preživetje lokalnih ribičev, vključno s Sommayem Singsuro. Zadnja leta je njegov dnevni ulov morske hrane vse manjši. Prej je lahko zaslužil do 10.000 bahtov (275 dolarjev) na dan, zdaj pa se včasih vrne praznih rok. “Včasih so bile morske čamke, kratke skuše in številne druge … Zdaj pa razmere niso dobre. Vreme ni več tako, kot je bilo,” se pritožuje Sommay.

Znanstveniki opozarjajo, da so koralni grebeni hkrati vir hrane in habitat za morsko življenje ter naravne ovire, ki preprečujejo erozijo obale. Če beljenje povzroči zmanjšanje morskega življenja, bodo ribiči morali porabiti več, da bi pridobili svoj ulov, kar bi lahko povzročilo dvig prodajnih cen, je dejal Sarawut Siriwong, dekan fakultete za pomorsko tehnologijo na univerzi Burapha. “Čeprav bi to (beljenje koral) vplivalo na varnost preskrbe s hrano, je hkrati ogrožena tudi njihova (skupnostna) stabilnost dohodka,” je dodal.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: