Republikanska zmaga: Trifekta nadzora v Washingtonu Trumpu zagotavlja trden mandat

ByAna Koren

14. novembra, 2024 , ,
Donald TrumpDonald Trump [Foto: Wikipedia/Gage Skidmore]

Republikanska zmaga: Trifekta nadzora v Washingtonu Trumpu zagotavlja trden mandat

Zmaga republikanske stranke v predstavniškem domu je predsedniku Donaldu Trumpu za začetek njegovega drugega mandata s popolnim republikanskim nadzorom v Washingtonu utrla precej lahko pot. Republikanci zdaj obvladujejo Belo hišo, senat in predstavniški dom, kar predstavlja eno najbolj obsežnih političnih sprememb v zadnjem desetletju. Z novim političnim redom si bodo Trump in njegovi zavezniki lahko prizadevali za obsežen zakonodajni program, ki vključuje davčne reforme, varnostne ukrepe na mejah, reformo zdravstvenega varstva in nadaljnjo utrditev konservativnih vrednot v zakonodaji.

Nadzor nad predstavniškim domom ključnega pomena za začetek Trumpovega mandata

Po objavi agencije Associated Press v sredo zvečer so republikanci ohranili večino v predstavniškem domu, kar jim omogoča široke možnosti za politične spremembe. Ta trifekta nadzora jim omogoča prosto pot pri oblikovanju politike, saj do leta 2026 demokrati nimajo večinskega vpliva na ključne zakonodajne procese. S to zmago bodo republikanci lahko uresničili številne prednostne naloge, vključno s potrjevanjem Trumpovih imenovanj, sprejemanjem davčnih reform, financiranjem mejne varnosti, obravnavo zakonodaje o zdravstvenem varstvu in drugimi deli svoje politične agende.

Ključno vlogo pri ohranjanju nadzora nad predstavniškim domom so imele zmage republikancev na ključnih bojiščih. Medtem ko so v državah, kot je Pensilvanija, uspeli osvojiti sedeže, ki so bili prej pod nadzorom demokratov, so se v Arizoni, Iowi in Nebraski ubranili močnih izzivov. V Koloradu so pridobili še en konkurenčen sedež, uspešni pa so bili tudi v Michiganu, kjer je demokratska predstavnica Elissa Slotkin zapustila kongres in kandidirala za državni senat, kjer je zmagala, poroča Time. Na Aljaski in v Kaliforniji so rezultati še vedno v procesu štetja, vendar republikanska večina ostaja trdna.

Notranje napetosti in ostra razlika v večini

Kljub doseženemu nadzoru nad obema domovoma kongresa in Belo hišo se republikanska stranka sooča z izzivi zaradi tankega roba v večini in notranjih delitev. Predsednik predstavniškega doma Mike Johnson, ki je blizu Trumpu, ima pred sabo težko nalogo ohranjanja enotnosti v stranki, saj je razkorak med skrajno desnimi in zmernimi člani vse bolj očiten. Stranka tvega politični zastoj, če bodo notranje delitve med člani na skrajni desnici in zmernejšimi republikanci zavrle sprejemanje ključnih zakonodajnih ukrepov.

Mike Johnson je v svojih nedavnih izjavah poudaril, da se bo nova večina v predstavniškem domu osredotočila na ambiciozne spremembe že v prvih 100 dneh mandata. Prednostno naj bi obravnavali zakonodajo, povezano z zdravstvenim varstvom, kjer želijo obsežno reformo sistema, ki bi nadomestila Zakon o dostopni zdravstveni oskrbi (ACA) z bolj tržno usmerjenim pristopom. Na dnevnem redu so tudi druge konservativne pobude, ki vključujejo omejevanje dostopa do splava in povečanje zaščite verske svobode, kar bo verjetno sprožilo ostre politične bitke z demokrati in naprednimi skupinami.

Možnost korenitih reform in politični izzivi

V novem političnem okolju republikanska stranka vidi priložnost za nadaljevanje svoje davčne politike, ki jo je začrtala že v prvem Trumpovem mandatu. Poudarek bo na znižanju davkov za podjetja in višje dohodke, kar naj bi prispevalo k gospodarski rasti. Pričakuje se tudi, da bo Trump ponovno odprl vprašanje priseljevanja, ki je bilo v ospredju njegove kampanje. Republikanci bodo verjetno zasledovali cilje dodatne varnosti na mejah, povečanja sredstev za mejno zaščito ter gradnje mejnega zidu.

Politična trifekta pa ne bo brez izzivov. Demokrati, ki so v senatu izgubili večino, še vedno ohranjajo zadosten vpliv za blokiranje ali upočasnjevanje določenih zakonodajnih pobud. Progresivne skupine so že napovedale, da bodo proti ključnim republikanskim zakonodajnim ukrepom uporabile sodišča in lokalna zakonodajna telesa.

Portal24; Foto: Wikipedia/Gage Skidmore