Revizorka zaradi poročila o sodni stavbi na Litijski prejela opozorilo pred odpovedjo
Notranja revizorka na ministrstvu za pravosodje Suzana Hotzl je prejela pisno opozorilo pred odpovedjo zaposlitve, potem ko je v notranjem revizijskem poročilu opozorila na domnevne nepravilnosti pri nakupu sodne stavbe na Litijski 51. Po poročanju 24ur se revizorka sooča s pritiskom zaradi svojih ugotovitev, ki so med drugim razkrile nezakonito prerazporeditev proračunskih sredstev za nakup propadajoče stavbe.
Hotzl se je podpisala pod revizijo, v kateri je bilo ugotovljeno, da so finančni minister Klemen Boštjančič, nekdanja pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan ter predsednik vlade Robert Golob kršili Zakon o javnih financah. Poročilo je pokazalo, da je bilo za nakup nepremičnine nezakonito prerazporejenih šest milijonov in pol evrov. Revizija je opozorila, da so bile pri pripravi investicijske dokumentacije narejene hude pomanjkljivosti, kar je septembra potrdila tudi predsednica računskega sodišča Jana Ahčin: “Investicijska dokumentacija, ki smo jo pregledali, je bila absolutno nepopolna in nepravilno pripravljena. To je bilo načrtovano, zato to očitamo kot kršitev ministrstvu za finance.”
Pisno opozorilo, ki ga je prejela Hotzl, vključuje očitke o kršitvah pogodbenih obveznosti in obveznosti iz delovnega razmerja. Njen odvetnik je to označil kot nedopusten pritisk in dodal: “To je dodaten in nadaljnji nedopusten pritisk, ki ga nad njo vrši delodajalec. To dejanje ima vse znake mobinga.” Po poročanju 24ur ministrstvo za pravosodje konkretnih razlogov za opozorilo ni želelo pojasniti, saj se sklicuje na ugotovitve Urada za nadzor proračuna, ki deluje pod okriljem finančnega ministrstva.
Sporno poročilo Urada za nadzor proračuna
Urad za nadzor proračuna je v svojem pregledu revizijskega poročila ministrstva za pravosodje podvomil v nepristranskost Hotzl ter izpostavil domnevne napake v postopku. Minister Boštjančič je ob tem poudaril, da so bile predhodne kritike notranje revizije neupravičene: “Upam, da bodo vsaj glede na ugotovitve Urada za nadzor proračuna mediji sposobni samorefleksije.”
Odvetnik Hotzl je očitke zavrnil in opozoril, da urad ni upošteval pripomb, ki jih je Hotzl podala na osnutek poročila. Te pripombe, obsežne kar 30 strani, so bile pripravljene kljub njeni bolniški odsotnosti. “Ob prebiranju tega poročila urada se nikakor ne moremo otresti občutka, da gre za politično motivirano pripravo poročila, da se gospo Hotzl, mojo stranko, diskreditira,” je izjavil odvetnik Klemen Golob.
Ministrstvo vztraja pri svojem stališču
Kljub očitkom o pritiskih in mobingu ministrstvo za pravosodje vztraja, da so ukrepi zoper Hotzlovo upravičeni. Na vprašanja novinarjev o konkretnih kršitvah so dvakrat preusmerili na ugotovitve Urada za nadzor proračuna. Odvetnik revizorke Hotzl je napovedal, da bodo uporabili vsa pravna sredstva za zaščito njenih pravic, in dodal, da je opozorilo neutemeljeno.
Portal24; Foto: Zajem zaslona/RTV SLO