Rok Čeferin izvoljen za predsednika Ustavnega sodišča

Sodišče [Foto: Pexels]

Rok Čeferin izvoljen za predsednika Ustavnega sodišča

Ustavni sodniki so za novega predsednika Ustavnega sodišča izvolili Roka Čeferina. Čeferin bo funkcijo prevzel sredi decembra, ko bo potekel triletni mandat trenutnemu predsedniku Mateju Accettu, poroča RTV SLO. Poslovnik Ustavnega sodišča določa, da mora sodišče volitve predsednika opraviti vsaj 30 dni pred iztekom mandata prejšnjemu predsedniku, kar je v tem primeru ustrezno upoštevano.

Matej Accetto je bil za predsednika Ustavnega sodišča izvoljen novembra 2021, mandat pa je uradno nastopil 16. decembra istega leta. Po poročanju RTV SLO bo Čeferin njegov naslednik v prihajajočem triletju, pri čemer bo moral Ustavno sodišče predvidoma sredi novembra izvoliti tudi novega podpredsednika.

Po pravilih Ustavnega sodišča potekajo volitve predsednika s tajnim glasovanjem med sodniki, ki izvolijo enega izmed svojih vrst za triletni mandat. Za izvolitev je potrebna večina glasov vseh sodnikov. Če v prvem krogu nihče ne prejme zadostne podpore, se glasovanje ponovi z dvema kandidatoma, ki sta prejela največ glasov. Podoben postopek velja tudi za volitve podpredsednika, so za STA pojasnili na Ustavnem sodišču.

Kdo je Rok Čeferin?

Po poročanju RTV SLO je Rok Čeferin, ki je bil za ustavnega sodnika izvoljen leta 2019, priznani pravnik na področju človekovih pravic, še posebej na področju svobode izražanja. Čeferin je svojo pravno kariero začel leta 1989 kot odvetnik v pisarni svojega očeta Petra Čeferina. Leta 2012 je doktoriral na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani.

Čeferin je aktiven tudi na akademskem področju, kjer na Fakulteti za družbene vede predava o svobodi tiska. Leta 2018 je sodeloval pri pripravi komentarja kazenskega zakonika, prav tako pa je bil imenovan v strokovno komisijo za spremembe Zakona o medijih. Po poročanju RTV SLO je prejel naziv specialista za civilno in medijsko pravo ter je avtor znanstvene monografije o svobodi tiska.

Čeferin je eden vodilnih pravnih strokovnjakov v Sloveniji, njegova monografija pa je pomemben prispevek k razumevanju svobode izražanja. Na Ustavnem sodišču opravlja pomembno vlogo že od leta 2019, ko je bil izvoljen za ustavnega sodnika s 49 glasovi v državnem zboru.

Portal24; Foto: Pexels