Romunija in Bolgarija postali del schengenskega območja
Na mejah Romunije in Bolgarije so v sredo potekale obmejne slovesnosti ob vstopu obeh držav v schengensko območje, ki prinaša svobodo gibanja brez mejnih kontrol. Polnopravno članstvo v Schengnu je zaključek večletnih prizadevanj vzhodnoevropskih držav, ki so zdaj postale del največjega območja prostega potovanja na svetu.
Na prvi dan novega leta je bolgarski premier Dimitar Glavčev, ki opravlja tekoče posle, simbolično dvignil mejno zapornico na prehodu Kulata med Bolgarijo in Grčijo. Ob tej priložnosti je izpostavil pomen tega zgodovinskega trenutka: “Danes je zgodovinski dan, plod dolgoletnih prizadevanj številnih ljudi. To je uspeh mejne policije, vojske, osebja Frontexa in naših zaveznikov v EU. Skupaj bomo učinkoviteje varovali zunanje meje EU, od Grčije pa vse do Finske,” je dejal.
Ob polnoči sta se notranja ministra Bolgarije in Romunije srečala na mejnem prehodu Ruse-Giurgiu, kjer sta obeležila odprtje meje med državama, navaja Euronews. Druga kratka slovesnost je potekala na mejnem prehodu med Madžarsko in Romunijo, kjer sta se srečala načelnik madžarske nacionalne policije in glavni inšpektor romunske mejne policije.
Dolgo pričakovani trenutek
Za državljane Bolgarije in Romunije, katerih skupno število znaša približno 25 milijonov, je to prelomni trenutek. Po skoraj 17 letih od vstopa obeh držav v Evropsko unijo leta 2007 so postali polnopravni člani schengenskega območja. Pogajanja o vstopu v Schengen so se začela že leta 2011, a so bila dolgo blokirana zaradi pomislekov o korupciji in varnostnih standardih.
Marca 2024 sta državi že začeli izvajati omejeno sodelovanje v Schengnu, vendar je bilo to omejeno na zračne in pomorske prevoze. Z zdajšnjo vključitvijo v celoti pa se odpirajo tudi kopenske meje. Evropska komisija je decembra prižgala zeleno luč, kar je za državljane obeh držav pomenilo pomemben signal, da sta zdaj enakovredni članici EU.
Schengensko območje, ki je bilo ustanovljeno leta 1985, zdaj vključuje 29 držav, med katerimi so tudi nekatere nečlanice EU, kot sta Islandija in Švica. Prebivalci Romunije in Bolgarije se bodo odslej lahko vozili po Evropi brez potrebe po potnih listih ali mejnih kontrolah. Na 30 kopenskih mejah, kjer so doslej potekale dolgotrajne kontrole, bodo zdaj avtomobili lahko vozili mimo brez ustavljanja.
V prvih šestih mesecih bodo na mejah izvajali naključne preglede, namenjene odvračanju kriminalnih dejavnosti, predvsem v povezavi z večjimi vozili.
Portal24; Foto: Pixabay/ JoshuaWoroniecki