RTV Slovenija: Govorice o množičnih odpovedih naročnin so lažne

ByAna Koren

12. oktobra, 2023

RTV Slovenija: Govorice o množičnih odpovedih naročnin so lažne

V odzivu na govorice, ki so se nedavno razširile po spletu, je RTV Slovenija zanikala, da bi prejeli večje število odpovedi naročnin na svoje storitve. Pojasnili so, da so to “lažne in zlonamerne informacije”. Poudarili so, da so takšni pozivi k odpovedi naročnin dejansko kršenje zakona.

RTV Slovenija je v izjavi za Slovensko tiskovno agencijo (STA) pojasnila, da je med nedavnimi poplavami res prišlo do nekaj odpovedi, vendar so bile te upravičene. Obenem so izpostavili, da so v zadnjih letih zaznali trend naraščanja števila plačnikov RTV-prispevka.

V zadnjih mesecih je prišlo do ponovnega porasta pozivov k neplačevanju prispevka, ki se večinoma širijo preko spletnih omrežij. RTV Slovenija je poudarila, da so prejeli zgolj nekaj deset obrazcev za odjavo sprejemnikov. Dodali so, da takšna dejanja spodbujajo državljane k kršenju zakonskih obveznosti.

V odzivu so še navedli, da lahko državljani svoje sprejemnike odjavijo le v primeru njihove odtujitve. To pomeni, da posameznik ne bi smel imeti v posesti nobene naprave, ki omogoča sprejem programov RTV Slovenija, kot so pametni telefoni, računalniki z internetnim dostopom ali avtomobili z radijskimi sprejemniki.

Lažne izjave

RTV Slovenija je izrazila prepričanje, da ljudje podpisujejo lažne izjave na podlagi zavajajočih informacij in pozivov k kršenju zakonodaje. Poudarili so svojo obveznost, da posameznike, ki sledijo takšnim pozivom, ustrezno informirajo o zakonskih določbah in obveznostih ter jih opozorijo na potencialne posledice neplačevanja prispevka.

RTV-prispevek je zakonsko določena obveznost, zavezani za njegovo plačilo so vsi, ki imajo ali uporabljajo naprave, ki omogočajo sprejem radijskih in televizijskih programov RTV Slovenija. Poudarili so tudi, da prispevek ni prostovoljen, ampak je predpisan z zakonom. Sredstva, zbrana iz prispevkov, pa se uporabljajo za financiranje široke palete storitev, vključno s televizijo, radiem, spletnim portalom in drugimi.

Zaključili so z opozorilom, da je plačilo RTV-prispevka ključno za ohranjanje slovenske kulturne dediščine in identitete ter za zagotavljanje kakovostnih in raznolikih medijskih vsebin. Opozorili so tudi, da nezadovoljstvo z določenimi programskimi vsebinami ni razlog za odpoved naročnine in izogibanje plačilu prispevka.

vir Foto: STA

Portal24