RTVS beleži 1,1 milijona evrov primanjkljaja, gledanost rešuje šport
[Vir: STA] – Svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je na seji obravnaval poslovanje zavoda v obdobju od januarja do avgusta 2024. Predsednica uprave, Natalija Gorščak, je predstavila finančno poročilo, ki kaže, da je zavod v tem času beležil 97,7 milijona evrov prihodkov in 98,9 milijona evrov odhodkov. Tako so bili odhodki za 1,1 milijona evrov višji od prihodkov. Kljub primanjkljaju je Gorščak poudarila, da zavod konec avgusta ni bil zadolžen in da si prizadevajo leto zaključiti z izravnanimi prihodki in odhodki.
Poleg finančnih izzivov so se člani sveta seznanili tudi z realizacijo programsko-produkcijskega načrta za prvih osem mesecev leta. Po poročilu so največjo gledanost na Televiziji Slovenija dosegli športni in razvedrilni dogodki, med njimi tudi poletne olimpijske igre v Parizu, ki so imele najvišjo povprečno gledanost med vsemi olimpijskimi igrami zadnjih let. Prav tako so k dobri gledanosti prispevale nekatere redne informativne in razvedrilne oddaje.
Gledanost je v primerjavi z lani upadla
Predsednica uprave je napovedala, da bo predlog programsko-produkcijskega načrta za leto 2025 svetu zavoda posredovan oktobra. Ob tem so se člani sveta posvetili tudi analizi gledanosti, kjer so opazili rahel padec v prvem polletju leta 2024. Gledanost prvih treh programov RTVS je v primerjavi z enakim obdobjem lani padla za 0,1 odstotne točke, kar pripisujejo predvsem zmanjšanemu obsegu premiernega programa, ki je bil za 344 ur manjši kot leto prej.
Premierne oddaje informativnega programa so, kljub zmanjšanim finančnim sredstvom, uspele zvišati svojo povprečno gledanost, predvsem osrednji informativni blok. V nasprotju s tem pa je gledanost zunanjepolitične oddaje Globus upadla. Predsednik sveta, Goran Forbici, je opozoril, da zahtevne teme oddaje morda niso dovolj privlačne za širše občinstvo, vendar je izpostavil potrebo po resnih zunanjepolitičnih vsebinah. Direktorica nacionalne televizije, Ksenija Horvat, je poudarila, da omejena sredstva vplivajo na produkcijo, saj novinarji ne morejo raziskovati na terenu, ampak so prisiljeni uporabljati druge posnetke, kar otežuje zanimivost oddaje za gledalce.
Portal24; Foto: Portal24/Edvard Kadič