Rusi trdijo, da so prestregli britanski raketi Storm Shadow

ByAna Koren

27. maja, 2023 , , , ,

Rusi trdijo, da so prestregli britanski raketi Storm Shadow

Ruske sile trdijo, da so prestregle dve križarski raketi velikega dosega Storm Shadow, ki ju je Ukrajini dostavila Velika Britanija, je v soboto sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Dodajajo, da so prestregli tudi ameriške rakete kratkega dosega. Rakete so bile zstreljene s sistemom HIMARS in raketami HARM. Dodali so, da so v zadnjih 24 urah sestrelili 12 dronov.

Kje je prišlo do prestrezanja Rusija ni navedla. Podatke se objavili na dnevni tiskovni konferenci, kjer poroča o napredku svoje invazije na Ukrajino.

Reuters ni mogel takoj preveriti poročil z bojišča.

Ukrajinsko obrambno ministrstvo se ni takoj odzvalo na prošnjo Reutersa za komentar.

Uradniki iz Kijeva so pred tem sporočili, da bo orožje, dobavljeno iz zahodnih držav, uporabljeno izključno na ukrajinskem ozemlju proti ruski vojski.

Po poročanju v soboto so napadi brezpilotnih letal potekali globoko v ruskem ozemlju in zadeli naftovod.

Rusija za te napade krivi Kijev. Ukrajina ni javno priznala, da cilja na tarče znotraj Rusije. Visoki uradniki v Kijevu občasno pozdravijo novice o uspešnih napadih z brezpilotnimi letali na rusko ozemlje.

Umrl gradbeni delavec

V ukrajinskem obstreljevanju ruske mejne vasi Plehova je bil ubit gradbeni delavec, je v soboto na Telegramu objavil guverner regije Kursk. Nedaleč od Plehova poteka gradnja obrambnih črt na meji z Ukrajino, je povedal guverner Roman Starovoit.

Reuters njegove trditve ni mogel ne potrditi ne zanikati.

Napad na rusko infrastrukturo

Ukrajina je za napad na naftno infrastrukturo globoko v Rusiji, vključno s postajo naftovoda Družba v regiji Tver, ki transportira nafto iz Zahodne Sibirije v Evropo, uporabila brezpilotna letala. Enega največjih naftovodov na svetu sta napadla dva brezpilotna letala, piše ruski časnik Kommersant.

Ukrajina je v zadnjih tednih okrepila napade na Rusijo. New York Times pa v svojem članku trdi, da ameriška obveščevalna skupnost verjame, da Ukrajina stoji tudi za napadom brezpilotnikov na Kremelj v začetku tega meseca.

Tverske oblasti so v soboto zapisale, da je en dron padel blizu vasi Erohino, ki se nahaja približno 500 kilometrov od meje z Ukrajino.

Ukrajinsko obrambno ministrstvo se na prošnjo za komentar sobotnega incidenta ni takoj odzvalo.

Plinovod Družba, zgrajen v času Sovjetske zveze, ima kapaciteto 2 milijona sodčkov na dan. Od začetka ruske invazije je veliko manj uporabljan. Evropa se namreč trudi postati energetsko neodvisna od Rusije.

Operater Transneft je v začetku tega meseca objavil, da je bila napadena bencinska črpalka Družba v ruski regiji, ki meji na Ukrajino.

Sobotni napad z dronom je povzročil tudi eksplozijo v ruski regiji Pskov blizu meje z Belorusijo, v kateri je bila poškodovana upravna stavba naftovoda, je na komunikacijski platformi Telegram sporočil guverner Mihail Vedernikov.

“Stavba je bila poškodovana zaradi napada dveh dronov,” je dejal Vedernikov. Dodal je, da žrtev ni in da bo dokončne ugotovitve podala operativna skupina, ki je na terenu.

Incident se je zgodil blizu vasi Litvinova, manj kot 10 kilometrov od ruske meje z Belorusijo.

Kitajski odposlanec: Peking si bo konkretno prizadeval za mir v Ukrajini

Kitajska si bo konkretno prizadevala za politično rešitev ukrajinske krize, je po besedah ​​posebnega odposlanca Li Huija dejalo kitajsko zunanje ministrstvo. Kitajska je vedno zavzela objektivno in pošteno stališče do vprašanja Ukrajine. Zavzemala se je za mir in pogovore, so sporočili ruskemu zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu.

Li, posebni odposlanec Kitajske za evrazijske zadeve in nekdanji veleposlanik v Rusiji, se je srečal z Lavrovom in njegovima namestnikoma Andrejem Rudenkom in Mihailom Galucinom.

Strani sta izmenjali poglede na kitajsko-ruske odnose in politično rešitev ukrajinske krize. Strinjali so se, da je nedavni obisk kitajskega predsednika Xi Jinpinga v Moskvi dodatno poglobil medsebojno politično zaupanje, piše kitajsko ministrstvo.

Lijev obisk Rusije je prišel ob koncu turneje po več državah. Peking je sporočil, da je njegov cilj pogovor o “politični rešitvi” za končanje konflikta. Li se je v okviru tega srečal tudi z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim.

Li je dejal, da bo Kitajska po izjavi ministrstva okrepila izmenjave in dialog z vsemi stranmi, vključno z Rusijo.

“Kitajska je vedno sledila namenom in načelom Ustanovne listine ZN, zavzemala se je za objektiven in pravičen odnos, se aktivno zavzemala za mir in spodbujala pogajanja, odločala o svojem stališču glede na jedro same zadeve in vedno trdno stala ob strani. miru in dialoga,” je dejal Li.

Moskva je zavrnila kritike ZDA zaradi namestitve jedrskega orožja v Belorusiji

Rusija je kritiko ameriškega predsednika Joeja Bidna o nameri Moskve, da v Belorusiji namesti taktično jedrsko orožje, zavrnila kot hinavsko. Dejali so, da je Washington isto orožje v Evropi nameščal desetletja.

Rusija je namreč sporočila sporočila, da bo prvič po razpadu Sovjetske zveze leta 1991 jedrsko orožje namestila zunaj svojih meja. Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je dejal, da je orožje že na poti.

Biden je v petek dejal, da je imel “izjemno negativen” odziv na poročilo, da Rusija izvaja svoj načrt za namestitev taktičnega jedrskega orožja v Belorusiji.

Rusko veleposlaništvo v ZDA je ameriško kritiko označilo za hinavsko, češ da bi “Washington, preden bi obtoževal druge, naredil nekaj samopreverjanja”.

“ZDA že desetletja hranijo velik arzenal svojega jedrskega orožja v Evropi. Skupaj z zavezniki v Natu sodelujejo v dogovorih o delitvi jedrskega orožja in urijo možnost uporabe tega orožja proti naši državi,” so sporočili z ruskega veleposlaništva.

“Suverena pravica Rusije in Belorusije je, da zagotovita svojo varnost s sredstvi, ki se nam zdijo potrebna sredi velike hibridne vojne, ki jo je proti nam sprožil Washington. Ukrepi, ki jih sprejemamo, so popolnoma v skladu z našimi mednarodnimi pravnimi obveznostmi,” so dodali.

ZDA so dejale, da se svet sooča z največjo nevarnostjo jedrske katastrofe po kubanski raketni krizi leta 1962 zaradi izjav ruskega predsednika Vladimirja Putina med vojno v Ukrajini, vendar Moskva trdi, da je bilo njeno stališče napačno interpretirano.

Putin, ki vojno v Ukrajini prikazuje kot boj Rusije za preživetje proti agresivnemu Zahodu, je večkrat posvaril, da bo Rusija, ki ima več jedrskega orožja kot katera koli druga država, za obrambo uporabila vsa razpoložljiva sredstva.

Taktično jedrsko orožje se uporablja za taktične pridobitve na bojišču in je na splošno manjše od strateškega jedrskega orožja, namenjenega uničevanju ameriških, evropskih ali ruskih mest.

vir Foto: Wikipedije (fotografija je simbolna, na fotografiji: Tornado GR4 s Storm Shadow raketami) Portal24