Rusija kljub sankcijam ohranja vpliv v Uefi
Odziv Evropske nogometne zveze (Uefa) na rusko invazijo na Ukrajino je bil sprva hiter in odločen. Že nekaj dni po začetku vojaškega spopada v Lugansku je izvršni odbor Uefe sprejel odločitev o izključitvi vseh ruskih klubov in reprezentanc iz mednarodnih tekmovanj. Skupaj s Svetovno nogometno zvezo (Fifa) je Uefa 28. februarja 2022 sporočila, da ruske ekipe do nadaljnjega ne bodo sodelovale na evropskih in svetovnih turnirjih.
Leta 2023 je Uefa začasno odobrila vrnitev ruskih ekip do 17 let, vendar pod pogojem, da tekmujejo brez nacionalnih simbolov, kot so himna, zastava ali uradna športna oprema. Odločitev je sprožila oster odziv, saj je več držav, vključno z Anglijo, Poljsko in Švedsko, zagrozilo z bojkotom, kar je pripeljalo do ponovne prepovedi, piše The Guardian. Kljub temu so ruske moške ekipe igrale prijateljske tekme z državami, kot sta Belorusija in Srbija, saj Uefa nad temi dvoboji nima pristojnosti. Rusija je ostala izključena iz kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026, saj sta Uefa in Fifa novembra 2023 odločili, da jih ne bo na seznamu udeležencev.
Rusi ohranili položaje v strukturah Uefe
Čeprav je bila Rusija hitro izključena iz tekmovanj, je manj znano, da njeni predstavniki še vedno zasedajo ključne položaje v organih Uefe. Razlog tiči v dejstvu, da Ruska nogometna zveza ni bila suspendirana, kar je njenim uradnikom omogočilo, da so obdržali ali celo pridobili funkcije v različnih odborih.
Izvršni odbor Uefe je še leta 2023, več kot leto dni po začetku vojne, imenoval več ruskih uradnikov na pomembne položaje. Mandati teh predstavnikov so zavarovani do leta 2027, kar pomeni, da bo Rusija imela več delegatov v Uefi (14) kot Ukrajina (10). Ukrajinska predstavnika, Oleksandr Kadenko in Oleksiy Mykhaylychenko, sta vključena v odbore, kjer morata sodelovati z ruskimi kolegi.
Med bolj izpostavljenimi osebnostmi je Rusinja Polina Yumasheva, ki sedi v odboru za upravljanje in skladnost. Do napada na Ukrajino je bila njen oče Valentin Yumashev svetovalec predsednika Vladimirja Putina. Prav tako je bila do nedavnega poročena z vplivnim ruskim oligarhom Olegom Deripasko, ki je podvržen mednarodnim sankcijam.
Ključni mož Rusije v Uefi: Aleksander Djukov
Najpomembnejši ruski predstavnik v Uefi je Aleksander Djukov, član izvršnega odbora. Djukov je nekdanji predsednik nogometnega kluba Zenit Sankt Peterburg in dolgoletni zaveznik Putinovega režima. Poleg tega je predsednik upravnega odbora Gazprom Neft, naftne divizije ruskega plinskega giganta Gazprom, ki je bil nekoč glavni sponzor Lige prvakov. Po invaziji na Ukrajino je bila sponzorska pogodba s turnirjem prekinjena, vendar Djukov v Uefi ni izgubil vpliva.
Poleg svojih poslovnih in športnih povezav ima Djukov tudi tesne vezi z ruskimi varnostnimi strukturami. Gazprom naj bi financiral zasebno vojaško enoto Potok, ki se je v letih 2022 in 2023 borila na ukrajinski fronti, zlasti v bitki za Bahmut. Zaradi svojih vezi z režimom so proti Djukovu sankcije uvedle ZDA, Avstralija, Nova Zelandija in Združeno kraljestvo. Kljub temu je v nogometnem svetu njegov status ostal praktično nespremenjen.
Djukov ni sodeloval pri glasovanju Uefe o prepovedi ruskih reprezentanc leta 2022, vendar je bil že naslednje leto prisoten na kongresu v Lizboni, kjer je podprl Aleksandra Čeferina ob njegovi ponovni izvolitvi za predsednika Uefe. Slovenec je imel polno podporo Rusije že leta 2016, ko je kandidiral za naslednika Michela Platinija, in jo očitno ohranil do danes. Po nekaterih informacijah je Čeferin izrazil željo, da bi Rusijo povabil k igranju na evropskih tleh.
Beograd: simbolično prizorišče za nadaljevanje ruskega vpliva
Prihodnje srečanje Uefe, ki bo 3. aprila v Beogradu, naj bi zaznamoval pomemben dogodek. Djukov se je odločil, da ne bo podaljšal svojega mandata v izvršnem odboru, čeprav je bil februarja 2024 ponovno izvoljen za predsednika Ruske nogometne zveze. Nekateri menijo, da se je želel izogniti tveganju javnega ponižanja, če bi bil izglasovan proti. Vendar več poznavalcev Uefe trdi, da Djukov ne izgublja vpliva, saj bo še vedno ostal vključen v pomembne komisije, kot je tista za klubska tekmovanja.
Zanimivo je tudi prizorišče srečanja – Beograd. Srbija velja za eno najtesnejših zaveznic Rusije v Evropi, skupaj z Belorusijo. Čeprav Uefa uradno zavrača ruske ekipe, se o ruskem vplivu v organizaciji skoraj ne razpravlja, prav tako ni pričakovati, da bo to tema beograjskega srečanja.
Uefa je na vprašanja glede prisotnosti ruskih uradnikov v svojih strukturah odgovorila z izjavo: “Naše stališče do teh tem je bilo vedno jasno in smo ga večkrat izrazili. Nimamo več komentarjev.” Konkretnih informacij, kako in kdaj bo preučila vlogo ruskih predstavnikov v svojih odborih Uefa ni podala.
Portal24; Foto: Wikimedia/Kirill Venediktov