Ruske sile sprožile protiofenzivo na ukrajinsko invazijo v Kursku

ByAna Koren

11. septembra, 2024 , , , , ,
Foto: Pixabay

Ruske sile sprožile protiofenzivo na ukrajinsko invazijo v Kursku

V zadnjih dneh so ruske sile začele pomembno protiofenzivo proti ukrajinskim enotam, ki so prejšnji mesec vdrle na rusko ozemlje, natančneje v regijo Kursk. Promoskovski vojni blogerji, vključno s prorusko usmerjenimi vplivnimi osebnostmi, kot so Jurij Podoljak, Ribar in Two Majors, so poročali, da se ruska vojska osredotoča na zmanjšanje ukrajinskega vpliva in nadzora nad tem območjem. Ukrajinski preboj v zahodno Rusijo je eden največjih napadov na rusko ozemlje od začetka vojne, kar kaže na nadaljnjo stopnjevanje konflikta med obema državama.

Ukrajinska ofenziva: Največji napad na rusko ozemlje po drugi svetovni vojni

Ukrajinska vojska je 6. avgusta izvedla eno največjih ofenziv na rusko ozemlje, kar jo postavlja med največje tuje napade na Rusijo po drugi svetovni vojni. Na tisoče ukrajinskih vojakov je prečkalo mejo v regiji Kursk, ob podpori brezpilotnih letal in težkega orožja, ki vključuje tudi orožje, izdelano na Zahodu. Ukrajinski napad je po poročilih vključeval tudi napredno vojaško opremo, ki so jo Kijevu dobavili zahodni zavezniki.

Podoljak je skupaj z blogerjema Ribar in Two Majors poročal, da ruske sile trenutno izvajajo obsežne protiofenzivne operacije na zahodnem krilu ukrajinskih položajev v Kursku. Blogerji so navedli, da ruska vojska zmanjšuje ukrajinsko nadzorovano območje blizu državne meje.

Po navedbah Podoljaka so ruske sile uspele zavzeti več vasi na zahodnem delu Rusije, ki so jih prej zasedle ukrajinske sile. Poleg tega so ukrajinsko vojsko potisnile vzhodno od reke Malaya Loknya, južno od vasi Snagosta. Reuters teh informacij zaradi omejitev poročanja na obeh straneh vojne ni mogel neodvisno preveriti. Tudi rusko obrambno ministrstvo ni objavilo podrobnosti o bojih.

Ameriške rakete dolgega dosega: Biden namiguje na odpravo omejitev

V luči ukrajinskih naporov, da si povrnejo nadzor nad lastnimi ozemlji, so ZDA vedno bolj vpletene v razpravo o uporabi vojaške opreme, ki jo dobavljajo Kijevu. Ameriški predsednik Joe Biden je namignil, da bo Washington verjetno odpravil omejitve uporabe ameriških raket dolgega dosega proti ciljem na ruskem ozemlju.

ZDA so sprva oklevale pri dovolitvi uporabe orožja dolgega dosega, da bi preprečile nadaljnje stopnjevanje konflikta z Rusijo. Morebitna odprava teh omejitev bi sicer pomenila novo fazo v konfliktu in bi omogočila Ukrajini, da zadene cilje globoko na ruskem ozemlju. Slednje bi lahko imelo daljnosežne posledice za obrambo Rusije.

Obisk Blinkena v Kijevu: Možne ključne odločitve

Bidenove izjave o odpravi omejitev glede uporabe raket dolgega dosega sovpadajo z obiskom ameriškega državnega sekretarja Antonyja Blinkena in britanskega zunanjega ministra Davida Lammyja v Kijevu. Oba naj bi se srečala z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, da bi razpravljala o nadaljnjih korakih v vojaški podpori Ukrajini.

Blinken je pred obiskom izrazil željo, da bi od ukrajinskega vodstva slišal o njihovih vojaških ciljih in o tem, kako bi ZDA lahko nadalje podprle Ukrajino. Pred obiskom v Ukrajini je Blinken v Londonu obtožil Iran, da je Rusiji dobavil balistične rakete kratkega dosega, kar bi lahko močno okrepilo ruski vojaški arzenal. Po njegovih besedah bi te rakete lahko v nekaj tednih dosegle Ukrajino in močno vplivale na ukrajinsko obrambo.

Iranov vpliv: Povečanje tveganja za širitev konflikta

Iran že več mesecev zanika, da bi Rusiji dobavljal vojaško opremo, vendar so ameriške obtožbe sprožile nove skrbi o morebitni vpletenosti Irana v konflikt. Čeprav še ni jasno, ali bodo te rakete dejansko uporabljene, bi lahko njihova dobava Rusiji privedla do nadaljnje eskalacije spopadov. Iranske balistične rakete bi Rusiji omogočile, da okrepi napade na ukrajinska mesta in območja.

Ukrajinski predsednik Zelenski že več mesecev poziva Zahod, naj Ukrajini dovoli uporabo raket dolgega dosega za napade globoko v rusko ozemlje. Kljub temu se ZDA doslej še niso povsem odločile za odpravo omejitev, saj obstaja strah, da bi takšni napadi lahko vodili v povračilne ukrepe Rusije proti Zahodu in morebitno širitev konflikta na globalno raven.

Ruski predsednik Vladimir Putin je že pred časom opozoril, da bi zahodni napadi na rusko ozemlje lahko sprožili širšo vojno, kar bi imelo resne posledice za mednarodno varnost.

[Vir: Hina/IndexHr]; Portal24; Foto: Pixabay