SDS: Dovolj je, vložena je interpelacija zoper vlado Roberta Goloba

SDS je danes vložila interpelacijo zoper celotno vlado dr. Roberta Goloba

Stranka SDS je danes vložila interpelacijo zoper celotno vladno ekipo dr. Roberta Goloba. SDS, pod vodstvom Janeza Janše, je danes v parlamentarni postopek vložila interpelacijo o delu in odgovornosti celotne aktualne vlade dr. Roberta Goloba.

Interpelacijo je poslanska skupina SDS vložila zaradi ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve in Urada Vlade Republike Slovenije za demografijo ter drugih ravnanj, ki so v nasprotju z določili Ustave Republike Slovenije ali lastnimi zavezami vlade v koalicijski pogodbi.

Razlogov za interpelacijo je, po besedah vlagatelja, torej več. Od ukinitve Urada za demografijo v času, ko je padec natalitete v Sloveniji vedno bolj pereč, neizpolnjenih obljub okoli zdravstva (ljudje nimajo osebnega zdravnika, obljube o 30-ih dneh do specialista, brisanje napotnic v sistemu, …), kadrovanje po strankarski pripadnosti vsepovprek, pritiski in kadrovske čistke v Policiji … in nenazadnje ukinitev samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve. Golobova vlada je Muzej slovenske osamosvojitve združila z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in tako tudi na simbolni ravni zanikala pomen, ki ga ima obdobje osamosvajanja Slovenije za današnjo državo.

Zaradi vsega navedenega se po mnenju vlagatelja ključno vprašanje, na katerega naj odgovori interpelacijska razprava, glasi:

»V kolikšni meri so Vlada Republike Slovenije in koalicijske partnerice od prisege naprej uresničevala ustavno prisego, ki so jo podali predsednik Vlade Republike Slovenije, ministrice in ministri v Vladi Republike Slovenije, da bodo spoštovali ustavni red, da bodo ravnali po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovali za blaginjo Slovenije?«  

Da je v igri interpelacija celotne vlade, je Janez Janša dal vedeti že takoj po združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše slovenske zgodovine. Takrat je na novinarski konferenci Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve dejal, da bi bila interpelacija zoper ministrico Vrečko sicer upravičena, vprašanje pa je, ali bi bila tudi zadostna, saj je sklep o združitvi muzejev sklep celotne vlade in ne zgolj ministrice.

Za interpelacijo zoper celotno vlado se zavzema tudi Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve. Predsednik tega združenja Lojze Peterle pravi, da je “slovenska osamosvojitev dejstvo brez primere, ki si zasluži samostojno oziroma pozorno obravnavo, saj se skozi to izraža naš odnos do temeljnega političnega dejstva oziroma do najvišjega političnega dosežka našega naroda”.

Interpelacijo zoper vlado SDS vlaga sama, o tem, ali bi podpise primaknila tudi NSi, se SDS s stranko Mateja Tonina naj ne bi pogovarjala.

O interpelaciji zoper celotno vlado

Interpelacija zoper celotno vlado je demokratično sredstvo pritiska opozicije na delo vlade. Gre sicer za redkejšo poteza opozicije v slovenskem Državnem zboru, pogosto imenovana kar skrajno demokratično sredstvo nasprotovanja delu vlade, ki ga ima opozicija v parlamentu na razpolago.

Postopek v celoti lahko poteka v eni ali v dveh fazah.

Prva faza je, da poslanci po razpravi z glasovanjem podajo le oceno dela vlade. Če niso predlagani sklepi, poslanci o delu vlade niti ne glasujejo.

Tudi če ocenijo, da je bilo delo vlade slabo, za kar potrebujejo glasove večine navzočih poslancev, vlada zaradi tega ne pade. 

Vlada pade v primeru, če skupina poslancev predlaga novega mandatarja in ta v državnem zboru dobi absolutno večino 46 poslanskih glasov.

S tem je izvoljen nov mandatar, ki sestavi novo vlado.

Miha Kovač

vir Foto: Zajem zaslona