SDS podprla kandidate Patriotov za Evropo za vodilne funkcije

Foto: SDS

SDS podprla kandidate Patriotov za Evropo za vodilne funkcije

Ta teden so v Evropskem parlamentu potekale ustanovne seje odborov. Evropska ljudska stranka (ELS) je pridobila 8 predsednikov in 33 podpredsednikov izmed skupno 20 odborov in 4 pododborov. Število vodilnih funkcij v posameznih odborih naj bi odražalo moč posamezne skupine v Evropskem parlamentu. Kljub temu je bila tretja največja skupina, Patrioti za Evropo, iz tega demokratičnega procesa izključena, kar je povzročilo veliko razburjenja.

Slovenska demokratska stranka (SDS) nasprotuje temu izključevanju, ki ga neformalno podpira tudi ELS v okviru tako imenovanega “cordon sanitaire”. Podpredsednica skupine ELS Romana Tomc je na zasedanju predsedstva opozorila na to nepravičnost.

Poleg tega so leve politične skupine ostro nasprotovale dodelitvi mest kandidatom poslanske skupine ECR (Evropski konservativci in reformisti). Leve politične skupine so sicer ostro nasprotovale tudi dodelitvi mest kandidatom poslanske skupine ECR. “V EPP so vse kandidate ECR podprli. To kaže na premik politike ELS v desno, saj doslej sodelovanja med ELS in ECR ni bilo,” je SDS zapisal v sporočilu z javnost.

Pri glasovanjih v odborih, kjer so člani poslanci SDS, so ti podprli vse kandidate Patriotov za Evropo, kar kaže na njihovo dosledno zavzemanje za enakopravno obravnavo vseh političnih skupin v Evropskem parlamentu.

Spomnimo…

Evropski parlament: Levosredinske stranke Orbanovim domoljubom odrekle položaje

Skupina Domoljubi za Evropo (PfE), ki jo vodi Viktor Orbán, je izrazila svoje nezadovoljstvo z evropskimi proevropskimi strankami in jim zaželela “slabo karmo”. Levosredinske stranke so proti PfE namreč vzpostavile tako imenovani sanitarni kordon, s čimer so jim preprečile pridobitev pomembnih položajev v Evropskem parlamentu.

Na ustanovnih sejah odborov Evropskega parlamenta so v torek izvolili predsednika in štiri podpredsednike za vsak odbor, kar je sestavilo vodstvo odborov. Kljub temu so desnim strankam zavrnili sodelovanje in jih z uporabo sanitarnega kordona izločili… več tukaj.

Boj za velike resorje: Italija in Češka pritisnili na Evropsko Komisijo

Italija in Češka sta izrazili zahtevo, da njuni komisarji prevzamejo pomembne resorje v novi Evropski komisiji, kar odraža prepričanje, da bi morale zmage konservativcev na evropskih volitvah vplivati na sestavo nove izvršne oblasti EU. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se tako sooča z večjimi izzivi pri sestavljanju seznama komisarjev, saj konservativne vlade za svoje kandidate zahtevajo ključne vloge.

Po besedah političnega analitika Johannesa Greubela iz Centra za evropsko politiko bodo komisarji iz držav članic tokrat bolj raznoliki glede političnih mnenj, z več desničarji v resorjih, kar bo prineslo novo dinamiko v delovanje Evropske komisije… več tukaj.

Foto: SDS