SDS razmišlja o izstopu: Je Evropska ljudska stranka postala preveč leva?

Janez Janša [Foto: Portal24/Edvard Kadič]

SDS razmišlja o izstopu: Je Evropska ljudska stranka postala preveč leva?

Največja opozicijska stranka v Sloveniji, SDS, bo ta konec tedna prvič po evropskih volitvah odprla vprašanje svojega članstva v Evropski ljudski stranki (EPP), poroča N1. Razpravo je predlagal poslanec Žan Mahnič, in sicer na sredini seji izvršilnega odbora stranke, vendar se dokončna odločitev o morebitnem izstopu iz EPP še ne pričakuje, saj je stranka glede tega vprašanja razdeljena. Tabori znotraj SDS so sicer naklonjeni različnim možnostim nadaljnjega sodelovanja v Evropskem parlamentu, pri čemer nekateri zagovarjajo zmerne konservativce in reformiste (ECR), drugi pa predlagajo novo skupino Domoljubi za Evropo, ki jo je sestavil madžarski premier Viktor Orban in njegova stranka Fidesz.

Nezadovoljstvo z EPP v SDS narašča

N1 poroča, da je nezadovoljstvo z EPP v SDS naraslo po evropskih volitvah. Stranka se že nekaj časa ne strinja s smerjo, v katero gre Evropska ljudska stranka, saj menijo, da se je ta preveč pomaknila proti levici in ne zagovarja več enakih vrednot kot SDS. To se še posebej odraža pri vprašanjih, kot so zeleni prehod, migracije, demografija in pravice LGBT skupnosti. Poleg tega nekateri člani stranke kritizirajo vodstvo EPP, ker ta sodeluje z liberalci in Zelenimi namesto s konservativci iz ECR, kar je eden izmed glavnih razlogov za razočaranje.

Evropski poslanki zagovarjata različne poglede

Po navedbah N1 ima evropska poslanka Romana Tomc, ki je bila po volitvah izvoljena za podpredsednico EPP v Evropskem parlamentu, pomembno vlogo v tem procesu. Tomc je ena izmed tistih, ki zagovarja, da SDS ostane v EPP, saj meni, da še vedno lahko deluje znotraj te politične skupine. Evropska poslanka Zala Tomašič je nedavno v pogovoru za Delo prav tako izjavila, da vidi EPP kot prostor, kjer lahko zagovarja vrednote SDS.

Na drugi strani se nekateri poslanci bolj nagibajo k izstopu iz EPP. N1 navaja, da sta evropska poslanca Branko Grims in Milan Zver med tistimi, ki bi raje videla, da SDS zapusti EPP in se pridruži Domoljubom. Zverov asistent in mednarodni sekretar stranke Peter Šuhel je na družbenem omrežju X objavil fotografijo srečanja z nekdanjim poljskim premierjem Mateuszem Morawieckim iz stranke Zakon in pravičnost (PiS), ki je članica ECR. Ta fotografija je sprožila špekulacije, da bi lahko SDS resno razmislila o prehodu k bolj desnim političnim skupinam v Evropskem parlamentu.

Odločitev še ni pričakovana

Kljub notranjim nesoglasjem se dokončna odločitev o članstvu v EPP ta konec tedna še ne pričakuje, poroča N1. Nekateri člani stranke menijo, da je EPP sicer daleč od idealne politične skupine, vendar še vedno predstavlja najboljšo možnost za SDS. Izstop iz EPP bi pomenil tveganje za SDS-ove evropske poslance, ki bi izgubili svoja mesta v parlamentarnih odborih, kar bi otežilo njihov vpliv v Evropskem parlamentu.

Alternativne možnosti niso prepričljive

Po mnenju nekaterih sogovornikov, ki jih navaja N1, SDS trenutno nima prave alternative za EPP. Čeprav so Domoljubi za Evropo po številu poslancev prehiteli ECR, jim zaradi blokade sredinskih političnih skupin ni uspelo doseči pomembnih položajev v odborih Evropskega parlamenta. V SDS se zato pojavljajo opozorila, da je pred kakršnokoli odločitvijo o izstopu iz EPP nujno skrbno pretehtati vse prednosti in slabosti članstva v tej največji desnosredinski politični skupini.

Janša je že pred volitvami napovedal, da bo nadaljnje članstvo SDS v EPP odvisno od koalicijskih zavezništev po evropskih volitvah. SDS naj bi ostala v EPP, če bi ta oblikovala koalicijo z eno levo in eno desno politično skupino, vendar je po volitvah EPP sklenila zavezništvo z liberalci in socialisti. To je razočaralo del članstva SDS, ki meni, da so ponovno popustili levemu političnemu bloku, poroča N1.

[Vir: N1]; Portal24; Foto: Portal24/Edvard Kadič