Severna Makedonija in Slovenija združili moči pri reformi javne uprave
V Skopju sta slovenski minister za javno upravo mag. Franc Props in makedonski minister za javno upravo Goran Minčev podpisala memorandum o sodelovanju na področju reforme javne uprave. Dogodek, ki je potekal 4. aprila 2025, pomeni pomemben korak v krepitvi odnosov med državama, saj se obe zavezujeta k izmenjavi izkušenj in dobrih praks. Podpis memoranduma je del širšega prizadevanja Severne Makedonije za uskladitev z evropskimi standardi na njeni poti v Evropsko unijo, pri čemer Slovenija ponuja podporo in znanje iz lastnih pristopnih pogajanj.
Ministra sta v skupni izjavi izpostavila pomen tega sodelovanja. »Današnji podpis predstavlja začetek še tesnejšega sodelovanja, ki bo usmerjeno v konkretne projekte in skupne pobude. Pričakujemo plodno sodelovanje v duhu partnerstva, izmenjave znanj in medsebojne podpore,« je dejal mag. Franc Props in se zahvalil gostiteljem za gostoljubje. Goran Minčev je dodal: »Verjamem, da bo to partnerstvo prineslo konkretne rezultate in bo primer sodelovanja, ki ga gradimo z državami članicami Evropske unije v našem integracijskem procesu.«
Fokus na modernizacijo in digitalizacijo
Sodelovanje med državama bo zajemalo več ključnih področij. »Ključni poudarki sodelovanja bodo usmerjeni v izboljšanje učinkovitosti javnih storitev, modernizacijo upravnih procesov in krepitev digitalizacije. Ob tem pa poseben poudarek namenjamo razvoju kadrov, saj je kakovosten, strokovno usposobljen in motiviran javni sektor temelj uspešne javne uprave,« je poudaril mag. Franc Props. Severna Makedonija vidi v slovenskem sistemu javne uprave vzor, ki ga želi prilagoditi svojim potrebam.
Minčev je ob tem izpostavil: »Ta memorandum je pomemben korak k modernizaciji naše uprave, krepitvi zmogljivosti ter zagotavljanju učinkovitejših in kakovostnejših storitev državljanom. Ostajamo zavezani reformam javnega sektorja, podpora iz Slovenije pa nam bo pomagala hitreje in uspešneje doseči zastavljene cilje.« Sodelovanje bo vključevalo tudi študijske obiske makedonskih strokovnjakov v Sloveniji, kjer bodo lahko neposredno spoznali tamkajšnje dobre prakse.
Dvorni obisk in vsebinska srečanja
Slovenska delegacija, ki jo je v Skopje povabilo tamkajšnje ministrstvo, je v dveh dneh sodelovala na več srečanjih. Poleg podpisa memoranduma so potekali pogovori med generalnimi direktorji in vodji direktoratov obeh držav. Na slovenski strani sta bila prisotna Peter Pogačar, generalni direktor Direktorata za javni sektor, in Sašo Matas, generalni direktor Direktorata za javno naročanje. Razprave so se osredotočale na prenovo plačnega in uslužbenskega sistema ter področje javnega naročanja.
Makedonska stran je predstavila svoje reformne aktivnosti in izzive, s katerimi se srečuje, medtem ko je Slovenija delila izkušnje z letošnjo uvedbo novega plačnega sistema in načrti za prenovo uslužbenskega sistema. Posebna pozornost je bila namenjena tudi usposabljanju javnih uslužbencev, kjer Severna Makedonija pričakuje nadaljnjo podporo.
Delegaciji sta se dogovorili še za ustanovitev mešanih delovnih skupin, ki bodo obravnavale konkretne teme in oblikovale rešitve. Te naj bi prispevale k učinkovitejšim storitvam za državljane ter okrepile zmogljivosti javne uprave v obeh državah. Sodelovanje med Severno Makedonijo in Slovenijo tako odpira novo poglavje v njunih odnosih, ki temelji na skupnih ciljih in evropski prihodnosti.
Portal24; Foto: Boštjan Podlogar/STA/GOV.si