Šibki kitajski podatki pritiskajo na evropske borze
Evropski delniški trgi se soočajo z dodatnim pritiskom zaradi slabih podatkov o prodaji na drobno na Kitajskem, objavljenih za mesec november. Omenjeni podatki poudarjajo vztrajne težave s počasnim povpraševanjem potrošnikov v drugi največji svetovni ekonomiji, kar bo imelo vpliv na evropske sektorje, občutljive na rast, kot so potrošniško blago, energetika in rudarstvo.
Kitajska je novembra zabeležila le 3-odstotno medletno rast prodaje na drobno, kar je najpočasnejša rast v zadnjih treh mesecih. Številka je tudi precej pod pričakovanji ekonomistov, ki so napovedovali 5-odstotno rast, poroča Euronews. Negativni vpliv teh podatkov je bil najprej opazen na azijskih borzah, kjer so vlagatelji hitro izrazili svojo zaskrbljenost, zdaj pa se razpoloženje prenaša tudi na evropske trge.
Na evropskih borzah so vlagatelji prejšnji teden kazali optimizem zaradi obljub kitajske vlade o proaktivni fiskalni politiki in zmerno ohlapni monetarni politiki v letu 2024. Vendar je ta optimizem upadel zaradi šibkih gospodarskih podatkov in nižje inflacije, kot je bilo pričakovano. Sektorji, kot so luksuzno potrošniško blago, energetika in rudarstvo, so med najbolj prizadetimi.
Najbolj prizadeti sektorji
Sektor luksuznega potrošniškega blaga, ki vključuje podjetja, kot so LVMH, Hermès in Kering, je doživel močan padec po tem, ko so se njihove delnice prejšnji teden začasno okrepile. Upanje na dodatne kitajske spodbude je kmalu izpuhtelo, kar je povzročilo, da so te delnice zaključile teden brez večjih sprememb.
V energetskem sektorju se soočajo s težavami tudi evropske družbe, kot je TotalEnergies. Francoski proizvajalec nafte in plina je prejšnji teden zabeležil štiri zaporedne dni upada delnic, kar jih je pripeljalo na najnižjo raven od avgusta 2023. Na situacijo vpliva tudi politična negotovost, ki še dodatno obremenjuje trge.
Tudi evropske rudarske delnice niso ostale imune na negativne trende. Podjetje BHP, ki kotira tudi na Londonski borzi, je izgubilo več kot 4 odstotke svoje vrednosti v primerjavi z najvišjimi vrednostmi prejšnjega tedna. To odraža splošni upad sektorja, ki je občutljiv na kitajsko povpraševanje po surovinah.
Kitajsko gospodarstvo: počasna pot do okrevanja
Razočaranje nad kitajsko potrošnjo odseva širše izzive, s katerimi se sooča kitajsko gospodarstvo. Medtem ko je oktobrska potrošnja pokazala kratkotrajen porast zaradi velikega razprodajnega dogodka ob dnevu samskih, je novembrska upočasnitev ponovno poudarila šibko domače povpraševanje. Poleg šibke prodaje na drobno je tudi industrijska proizvodnja ostala brez večjih sprememb, z 5,4-odstotno medletno rastjo, kar je enako kot v oktobru.
Investicije v osnovna sredstva so se v prvih 11 mesecih leta povečale za 3,3 odstotka, kar je rahlo pod oktobrskim 3,4-odstotnim povečanjem. Poleg tega so trgovinski podatki za november pokazali, da se je izvoz medletno povečal za 6,7 odstotka, medtem ko se je uvoz zmanjšal za 3,9 odstotka. Oba podatka sta bila pod pričakovanji ekonomistov, ki so napovedovali 8,7-odstotno rast izvoza in 0,9-odstotno rast uvoza.
Indeks cen življenjskih potrebščin (CPI) se je novembra zmanjšal na 0,2 odstotka, kar je najpočasnejša rast od junija in odraža nizko domače povpraševanje. Bolj pozitivno pa je, da se je znižanje cen stanovanj umirilo že tretji mesec zapored. Novembra so se prodajne cene novih stanovanj znižale za 0,2 odstotka, kar je najblažji padec v zadnjih 17 mesecih.
Analitiki so glede prihodnjega razvoja kitajskega gospodarstva previdno optimistični. Če bo kitajska vlada uresničila obljubljene gospodarske spodbude, bi se lahko do leta 2025 povpraševanje potrošnikov znatno okrepilo. Dilin Wu, raziskovalni analitik pri Pepperstone Australia, meni, da bi učinkovita implementacija teh politik lahko ustvarila pogoje za trajnejše gospodarsko okrevanje.
Portal24; Foto: Pixabay/geralt