Sindikat DEM opozarja na posledice morebitnih varčevalnih ukrepov v energetiki

Foto: Pexels

Sindikat DEM opozarja na posledice morebitnih varčevalnih ukrepov v energetiki

Sindikat Dravskih elektrarn Maribor (DEM) je izrazil resno zaskrbljenost zaradi aktualnih dogajanj v skupini Holding Slovenske elektrarne (HSE), predvsem glede načrtovanega interventnega zakona, ki bi lahko močno vplival na njihovo poslovanje. Po besedah sindikata obstaja resna bojazen, da bi omenjeni ukrepi vodili do varčevanja, ki bi vplivalo na vlaganje v razvoj, tehnologijo, infrastrukturo in kadre, s tem pa na dolgoročni standard zaposlenih, poroča MMC RTV SLO.

Utemeljeno nas skrbi, da bo situacija, ki smo ji priča, vodila do strogih varčevalnih ukrepov v naši družbi,” so zapisali. V DEM opozarjajo, da bi lahko takšni ukrepi povzročili stagnacijo podjetja, kar bi neizogibno ogrozilo delovno okolje, ki so ga skrbno gradili skozi leta. Dodali so še, da obstaja strah, da bi breme težav, ki so se kopičile v slovenski energetiki, padlo prav na njihova pleča.

Podpora sindikalnim kolegom, a zaščita lastnih interesov

Sindikat DEM je izrazil podporo prizadevanjem sindikatov iz Termoelektrarne Šoštanj (Teš) in Premogovnika Velenje, ki se prav tako soočajo z izzivi in težavami zaradi načrtovanih sprememb. Kot poroča MMC RTV SLO, so v DEM poudarili, da popolnoma razumejo prizadevanja svojih sindikalnih kolegov za zaščito pravic zaposlenih v njihovih družbah, vendar pa hkrati opozarjajo, da delavci DEM ne morejo biti tisti, ki bi nosili breme za reševanje težav v Tešu in Premogovniku Velenje.

Hkrati pa želimo tudi jasno povedati, da delavci družbe DEM ne moremo biti tisti, ki bomo nosili breme za reševanje težav, za katere nismo odgovorni in na katere nismo imeli vpliva. Naša odgovornost je, da zaščitimo poslovanje in razvoj družbe DEM in poskrbimo za dolgoročno varnost naših delovnih mest,” so dodali v sporočilu. MMC RTV SLO dodaja, da sindikat DEM odločno nasprotuje ukrepom, ki bi lahko ogrozili njihove socialne pravice in dolgoročno stabilnost podjetja.

Poziv k premišljenim odločitvam in zaščiti DEM

Sindikat DEM se je v svojem sporočilu obrnil na poslovodstvo družbe DEM, HSE, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter vlado z jasnim sporočilom, da ne bodo podprli nobenih odločitev, ki bi lahko negativno vplivale na njihovo poslovanje, razvoj in socialne pravice zaposlenih. Kot poroča MMC RTV SLO, so pozvali deležnike, da premislijo o posledicah svojih odločitev ter spoštujejo zdrave temelje družbe DEM.

Naša družba ima svoje načrte, razvojne projekte in cilje, ki so ključni za našo prihodnost in prihodnost slovenske energetike,” so zapisali. Ob tem so poudarili, da DEM trenutno proizvede več kot tretjino električne energije v Sloveniji, pri čemer več kot 80 % te električne energije izvira iz obnovljivih virov. Opozarjajo, da bi nepremišljeni ukrepi lahko ogrozili te dosežke, kar bi imelo daljnosežne posledice za slovensko energetiko.

Soočanje z aktualnimi težavami je za slovensko energetiko vsekakor zahtevno, pri čemer MMC RTV SLO navaja, da se je stanje v Tešu zaostrilo do te mere, da bi lahko brez intervencij Teš leta 2025 zašel v stečaj. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je oktobra predložilo osnutek interventnega zakona, ki predvideva omejitev delovanja Teša in Premogovnika Velenje zgolj na ogrevanje.

Portal24; Foto: Pexels