Sindikati in delodajalci kritizirajo vladni proračun za leto 2024
Vlada je v svežnju kriznega proračunskega paketa za prihodnje leto zvišala prihodke, odhodke in primanjkljaj. Za obnovo po nedavnih poplavah je namenila več kot milijardo evrov. Predlog proračuna je že sprožil kritike sindikatov, delodajalcev in ekonomistov.
Ministrstva bodo morala zmanjšati porabo za 150 milijonov evrov za odpravo posledic poplav, medtem ko bodo državljani in podjetja s solidarnostnim prispevkom prispevali 160 milijonov evrov. Dodatno bosta za poplave namenjena zamrznitev socialnih transferjev in plač javnih uslužbencev.
Predsednik sindikata Pergam, Jakob Počivalšek, izraža ogorčenje zaradi pomanjkanja socialnega dialoga in širše razprave o ukrepih, ki se tičejo vseh državljanov. Poudaril je, da je nesprejemljivo zamrzniti socialne transferje, meje dohodninskih razredov in dohodninske olajšave brez širše razprave.
Proračun za prihodnje leto predvideva odhodke v višini 16,2 milijarde evrov in prihodke v višini 14 milijard evrov. Gospodarstveniki opozarjajo, da so prihodki morda preveč optimistično ocenjeni, glede na ohlajanje gospodarstva. Predsednik Združenja delodajalcev in direktor družbe Boxmark Leather Marjan Trobiš opozarja na recesijo v Nemčiji in potencialne posledice za Slovenijo. Trobiš apelira na vlado, naj upošteva te znake.
Javnofinančni primanjkljaj za prihodnje leto je zvišan na 2,2 milijarde evrov ali 3,8 odstotka BDP-ja. Ekonomist Matej Lahovnik opozarja, da bi morali primanjkljaj v skladu z evropskimi pravili znižati pod tri odstotke. Lahovnik meni, da bi lahko uporabili poplavo kot izgovor pri Evropski komisiji, zakaj primanjkljaj leta 2024 ne bo usklajen s finančnimi pravili.
Ker škoda po poplavah še ni dokončno ocenjena in pogajanja z občinami glede glavarin še niso zaključena, je kmalu po novem letu pričakovati rebalans proračuna.