Sindikati nezadovoljni z “oskubljeno” novelo zakona o delovnih razmerjih

Sindikati nezadovoljni z “oskubljeno” novelo zakona o delovnih razmerjih

Največjih sindikati v Sloveniji so na novinarski konferenci izrazili svoje nezadovoljstvo, saj niso bili obveščeni o delnih spremembah osnutka novele zakona o delovnih razmerjih. Te spremembe prenašajo dve evropski direktivi v slovenski pravni red.

Sindikati so v četrtek poslali poziv vladi, naj čim prej zaključi obravnavo zakona in predlog pošlje v parlament. Kljub temu naj bi vlada predlagala samo tiste spremembe, ki prenašajo evropske direktive, izpuščajoč druge, ki so bile predmet usklajevanja v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) za skoraj eno leto. Medtem ko sindikati podpirajo te spremembe, jim delodajalci nasprotujejo.

Delodajalske organizacije so pozvale k sprejemu samo teh rešitev, ki prenašajo evropske direktive. Julija so izstopile iz ESS, saj so trdile, da njihovi predlogi niso bili upoštevani.

Lidija Jerkič, predsednica ZSSS-ja, je opozorila, da ne razumejo, zakaj bi vlada zavrnila pravice delavcem. Rešitve obravnavane na ESS-ju namreč ne pomenijo večjih finančnih bremen za delodajalce. Sindikati napovedujejo umik iz pogajanj, če bo vlada sprejemala okrnjen zakon na dopisni seji.

Oster je bil tudi predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja, Branimir Štrukelj, ki je kritiziral stališče vlade, zlasti predsednika vlade Roberta Goloba. Po njegovih besedah je vlada pokazala naklonjenost delodajalcem in kapitalu na račun delavcev in sindikatov. Štrukelj je poudaril, da spremembe zakona ne predstavljajo dodatnega bremena za delodajalce, temveč izboljšajo položaj delavcev in sindikalnih zaupnikov.

Odziv na oskubljeno verzijo novele zakona o delovnih razmerjih

Jakob Počivavšek, predsednik Pergama, je izrazil svoje razočaranje nad “oskubljeno” verzijo novele zakona o delovnih razmerjih. “To je pljunek v obraz vsem, ki smo vlagali napore za usklajevanje primernih rešitev v zadnjih desetih mesecih,” je povedal Počivavšek. Napovedal je svoj odstop s položaja predsednika ESS-ja, če bo novela sprejeta v trenutni obliki, saj meni, da sodelovanje v tem organu zaradi odnosa vlade ni več smiselno.

Predlog zakona, ki je bil predmet usklajevanja socialnih partnerjev na ESS-ju, in je bil že poslan v javno obravnavo in na vlado, je vključeval več pomembnih točk. Te točke med drugim vključujejo prostovoljni štiri- ali šesturni delovnik, pravico do odklopa in do 48-urnega počitka, omejevanje prekarnosti, izboljšanje varnosti delavskih predstavnikov in drugih področij, kot so ukrepi za preprečevanje zlorab in fleksibilnejše možnosti dela od doma.

Poleg tega so Društvo za nenasilno komunikacijo, Delavska svetovalnica in Inštitut 8. marec izrazili ogorčenje, saj informacije kažejo, da so se spremembe zakona zmanjšale zgolj na prenos nekaterih EU direktiv. V odprtem pismu premierju Golobu so izpostavili, da novela ne vsebuje sprememb, ki bi olajšale položaj žrtev družinskega nasilja v delovnem razmerju, kot so možnost krajšega delovnega časa in prepoved odpovedi ter dodatnih 10 dni plačane odsotnosti. V društvih so postavili vprašanje, ali so bile zahteve delodajalcev postavljene pred dobrobit žrtev nasilja.

vir Foto: STA Portal24