Sirija: Konec 24-letne vladavine Bašarja al Asada

ByAna Koren

8. decembra, 2024
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bashar_al-Assad_%282018-05-17%29_02.jpgBashar al Assad [Foto: Wikimedia Kremlin.ru]

Sirija: Konec 24-letne vladavine Bašarja al Asada

V Siriji je po hitri in presenetljivi ofenzivi upornikov poveljstvo sirske vojske uradnike obvestilo o koncu 24-letne avtoritarne vladavine predsednika Bašarja al Asada. Po besedah sirske opozicije je Damask zdaj ‘brez Asada’, navaja Reuters. Vodja, ki je desetletja zatiral vse oblike nestrinjanja, naj bi v nedeljo zapustil prestolnico in odletel v neznano smer. Po podatkih letalske sledi Flightradar je letalo Syrian Air vzletelo iz Damaska in sprva letelo proti obalni regiji, kjer ima Asadova alavitska sekta svojo trdnjavo, nato pa nenadoma spremenilo smer in izginilo z radarja. Kdo je bil na krovu, ni znano.

Medtem je na tisoče Sircev proslavljalo na ulicah Damaska. Glavni trg se je napolnil z ljudmi, ki so mahali z zastavami in vzklikali ‘Svoboda’. Uporniki so ob tem izjavili: “Praznujemo konec nepravičnosti v zaporu Sednaya, kjer je bilo zaprtih na tisoče ljudi.”

Strateška zmaga v Homsu in simbolni padec

Le nekaj ur pred vstopom upornikov v Damask je padlo tudi ključno mesto Homs. Po enodnevnih spopadih so uporniki prevzeli nadzor nad mestom, kar je Asadovo vladavino dokončno postavilo na rob propada. Homs, strateško središče Sirije in simbol dolgotrajnih bojev, je postal prizorišče slavja. Ljudje so množično zapuščali svoje domove, peli in plesali, mladi pa so trgali plakate Asada in njegovih podpornikov.

Padec Homsa je upornikom omogočil nadzor nad križiščem avtocest, ki povezuje Damask z obalno regijo. S tem so odrezali Asadovo pot do njegovih zaveznikov in ruskih baz v regiji. Poveljnik upornikov Abu Mohammed al-Golani je dogodek označil za zgodovinski trenutek in svoje borce pozval k spoštovanju tistih, ki odložijo orožje.

Mednarodna skupnost na preži

Dogajanje v Siriji je presenetilo tudi arabske in mednarodne prestolnice. Katar, Savdska Arabija, Egipt, Iran, Rusija in druge države so v skupni izjavi izrazile zaskrbljenost zaradi morebitnih posledic tega preobrata in pozvale k politični rešitvi krize. Medtem je Rusija, ki je bila dolgoletni zaveznik Asada, zaradi svoje vpletenosti v vojno v Ukrajini zmanjšala prisotnost v Siriji. Tudi Hezbolah, ki je v preteklosti igral ključno vlogo pri podpori Asadovega režima, se sooča z lastnimi izgubami v konfliktih z Izraelom.

Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je ob tem dejal, da se ZDA ne bodo vmešavale v konflikt in da bi morale pustiti, da se situacija v Siriji odvije sama od sebe.

Prihodnost Sirije: novo poglavje ali še več nestabilnosti?

Kljub slavju na ulicah Damaska in Homsa ostajajo številna vprašanja o prihodnosti Sirije neodgovorjena. Vodja opozicijske skupine Hadi al-Bahra je izjavil, da je zdaj ključni trenutek za vzpostavitev novega vodstva, ki bo odražalo voljo sirske javnosti. Premier Mohammad Ghazi al-Jalali je medtem poudaril, da je pripravljen sodelovati s katerim koli vodstvom, ki bo izbrano demokratično.

Vendar pa ostaja zaskrbljenost zaradi prisotnosti najmočnejše uporniške skupine, Hayat Tahrir al-Sham, ki jo mnogi obravnavajo kot teroristično organizacijo. Čeprav je njen vodja Golani obljubil, da ne bo uvajal drakonskih pravil in da nasprotuje napadom v tujini, mnogi Sirci dvomijo v njegove izjave.

Portal24; Foto: Wikimedia/Kremlin.ru