Škandal s certificiranjem zamajal Toyotino poslovanje: Dobiček prepolovljen

ByMiha D. Kovač

6. novembra, 2024 ,
Toyota [Foto: Pixabay]

Škandal s certificiranjem zamajal Toyotino poslovanje: Dobiček prepolovljen

Največji japonski proizvajalec avtomobilov, Toyota, je razkril, da so škandali s certificiranjem in odpoklici vozil močno vplivali na njeno poslovanje. Medtem ko so ustavitve proizvodnje in nepravilnosti pri testiranjih zmanjšale prodajo, je podjetje obljubilo, da bo vlagalo v izboljšanje svojih procesov in večji poudarek na varnosti in kakovosti.

V obdobju med julijem in septembrom je Toyota zabeležila občutno zmanjšanje dobička, ki se je zmanjšal na manj kot polovico v primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta, navaja Euronews. Četrtletni dobiček je znašal 573,7 milijarde jenov (3,4 milijarde evrov), kar je precej manj od skoraj 1,28 bilijona jenov (1,8 bilijona evrov) v lanskem četrtletju. Čeprav so četrtletni prihodki rahlo narasli na 11,44 bilijona jenov (69 milijard evrov), je proizvodnja in prodaja doživela padec. Toyota je v zadnjem četrtletju prodala 2,3 milijona vozil po svetu, kar je manj od 2,4 milijona v enakem obdobju lani.

Škandal s certificiranjem in odpoklici vozil

Toyota se je javno opravičila in začasno ustavila proizvodnjo več modelov po razkritju goljufij pri certificiranju vozil. Ugotovljeno je bilo, da so bili podatki o trčenjih in varnosti zračnih blazin nepravilno testirani, uporabljeni pa so bili tudi zastareli podatki. Ta problem se je razširil tudi na Toyotine povezane družbe, kot sta Hino Motors in Daihatsu Motor Co. Ustavitev proizvodnje v tovarni v Indiani, ZDA, zaradi odpoklica je prav tako negativno vplivala na prodajo, vendar se je proizvodnja oktobra ponovno vzpostavila.

Predstavniki Toyote so napovedali povečanje vlaganj v človeške vire in razvoj novih tehnologij. Podjetje namerava okrepiti proizvodnjo in delati na izboljšanju varnosti v vseh svojih obratih. S tem želijo slediti strategiji “multi-pathway,” kar pomeni, da bodo ob električnih vozilih podpirali tudi hibride in vozila na gorivne celice. Po pričakovanjih naj bi proizvodnja v drugi polovici poslovnega leta okrevala, s čimer Toyota upa na stabilizacijo poslovanja.

Kljub trenutnim težavam Toyota ostaja optimistična glede proračunskega leta, ki se konča marca, in pričakuje prodajo okoli 10,85 milijona vozil po svetu.

Portal24; Foto: Pixabay