Skrivnostni sindrom prevaranta: Uspešni, a polni dvomov

Foto: Pexels

Skrivnostni sindrom prevaranta: Uspešni, a polni dvomov

[Psychology Today] – Sindrom prevaranta je občutek, ki ga posamezniki doživljajo, ko verjamejo, da si ne zaslužijo svojih dosežkov in priznanj, čeprav jim okolica pogosto izkazuje spoštovanje in priznanje. Ljudje s tem sindromom so prepričani, da niso tako kompetentni, kot drugi mislijo, in da bodo kmalu ‘odkriti’ kot prevaranti. Ironično pa je, da so pogosto ravno ti ljudje v svojih karierah ali akademskih dosežkih zelo uspešni , a vseeno dvomijo vase.

Vzroki in posledice sindroma prevaranta

Zakaj torej ljudje, ki dosegajo vidne uspehe, vseeno čutijo, da jim le ti ne pripadajo? Ključni dejavniki, ki vodijo v sindrom prevaranta, so pogosto osebnostne lastnosti, kot so nizka samoučinkovitost, perfekcionizem in nagnjenost k pretiranemu samoocenjevanju. Velik vpliv lahko imajo tudi vzorci iz otroštva, ko so starši na otroke postavljali visok pritisk glede uspehov, še posebej akademskih. Ljudje s tem sindromom uspeh pogosto pripisujejo zunanjim dejavnikom, kot so sreča ali trenutne okoliščine, in ne svojim sposobnostim. Takšni posamezniki čutijo stalen pritisk, saj se bojijo, da bo vsaka napaka razkrila njihovo “resnično” nekompetentnost.

Raziskave kažejo, da približno 25 do 30 odstotkov ljudi z odličnimi akademskimi dosežki trpi za sindromom prevaranta. 70 odstotkov odraslih pa se vsaj enkrat v življenju sreča s temi občutki. To dokazuje, da gre za široko razširjen pojav, ki lahko negativno vpliva na osebno in poklicno življenje.

Kako premagati sindrom prevaranta?

Za premagovanje sindroma prevaranta je ključna sprememba načina razmišljanja o lastnih sposobnostih. Pomembno je, da se posamezniki naučijo priznavati svoje dosežke in se zavedajo, da so si s trdim delom in sposobnostmi prislužili svoj položaj. Prav tako je pomembno, da se prenehajo primerjati z drugimi, saj ta nenehna primerjava pogosto vodi v občutke neustreznosti.

Ljudje s tem sindromom morajo ozavestiti, da nihče ni popoln in da je tudi pri najboljših dovoljena kakšna napaka. Ključna je tudi prekinitev cikla pretiranega pritisk. Slednja namreč vodi v nenehno iskanje potrditve skozi brezhibnost, kar pa ni realno pričakovanje. Eden od koristnih korakov za spopadanje s temi občutki je tudi iskanje mentorja ali zaupnika, ki je že prestal podobne izzive in lahko ponudi podporo.

Pomembnost soočanja s sindromom prevaranta

Čeprav sindrom prevaranta ni uradna diagnoza, lahko močno vpliva na življenje posameznikov. Prav tako lahko omeji njihovo rast, saj jih preprečuje, da bi raziskovali nove priložnosti ali tvegali izven svojih trenutnih okvirov. Soočenje s tem sindromom ne pomeni le izboljšanja osebnega počutja, temveč tudi odklepa potencial za nadaljnji uspeh in napredek na različnih področjih življenja.

Portal24; Foto: Pexels