Skupna teža divjih kopenskih živali na Zemlji je manj kot 10 odstotkov teže ljudi

ByAna Koren

9. aprila, 2023 , ,

Skupna teža divjih kopenskih živali na Zemlji je manj kot 10 odstotkov teže ljudi

Skupna teža v divjini živečih kopenskih sesalcev, to je od slonov in bizonov do jelenov in tigrov, danes znaša manj kot 10 odstotkov skupne teže vseh moških, žensk in otrok, ki živijo na Zemlji.

Študija izraelskega Weizmannovega inštituta za znanost ugotavlja, da današnji divji kopenski sesalci predstavljajo skupno maso 22 milijonov ton.

Za primerjavo, človeška populacija danes tehta približno 390 milijonov ton. 

Vrste, ki smo jih udomačili, kot so ovce in govedo, bitjem v divjini, dodajo še 630 milijonov ton skupne mase.

Samo biomasa prašičev je na primer skoraj dvakrat večja od skupne biomase divjih kopenskih sesalcev.

Številke jasno kažejo, da ima človeško spreminjanje divjine in naravnih habitatov v obsežne globalne nasade uničujoče posledice za divje živali. 

Romantična ideja, da je Zemlja planet, ki ga še vedno pokrivajo širne planjave in džungle, kjer mrgoli divjih živali, je v nasprotju z resničnostjo, poudarjajo avtorji študije. 

Dokumentarci ne prikazujejo realnosti 

Medtem ko se človeška populacija na Zemlji približuje številki skoraj osem milijard, naravni svet in divje živali postopoma izginjajo. 

“Ko na televiziji gledate dokumentarce o divjih živalih, bi zlahka domnevali, da se sesalci v naravi dobro počutijo. Ta domneva je napačna. Nasprotno, ne gre jim tako dobro. Njihova skupna masa je približno 22 milijonov ton, kar je manj kot 10 odstotkov celotne mase človeštva. In ko k temu prištejemo še vse naše govedo, ovc in drugo živino, je to še vedno 630 milijonov ton ali 30-krat več od skupne mase divjih živali. Podatek je porazen in je budilka človeštvu,” je povedal glavni avtor študije Ron Milo.

Študija z naslovom Globalna biomasa divjih sesalcev, objavljena v ameriški reviji Proceedings of the National Academy of Sciences, razkriva tudi, da se tisti, ki jim gre najbolje (na primer belorepemu jelenu v ZDA in divjemu prašiču) se tudi lažje prilagajajo na prisotnost ljudi.

Obe vrsti najdemo v bližini naselij, občasno ju obravnavajo kot hišne ljubljenčke. 

“Tudi v divjini je pečat človečnosti očiten,” je dodal Milo.

Mačke so dvakrat težje od afriških slonov

Znanstveniki so ugotovili, da vrste hišnih ljubljenčkov, ki jih je veliko, kažejo, kako velik vpliv imamo ljudje na planet, na katerem živimo. 

Psi imajo skupno maso približno 20 milijonov ton, kar je blizu skupni biomasi vseh divjih kopenskih sesalcev. Mačke pa imajo skupno biomaso približno dva milijona ton, kar je skoraj dvakrat več kot afriški slon.

“Ta masna razmerja udomačenih in divjih živali kažejo na veliko in aktivno vlogo človeka pri številčnosti sesalcev na Zemlji,” v študiji navajajo raziskovalci. 

Študije biomase niso edini način za kvantificiranje življenja živali. In število živalskih vrst je zelo pomembno. In tudi to je v zatonu. 

“Biomasa dopolnjuje bogastvo vrst in druge indikatorje raznolikosti ter lahko služi kot pokazatelj številčnosti divjih sesalcev in njihovega ekološkega odtisa v svetovnem merilu,” zaključujejo raziskovalci.

vir Foto: Pexels