Slovenija na vrhu: Najvišja rast delnic med razvitimi trgi letos

Delniški trgi [Foto: Vecteezy]

Slovenija na vrhu: Najvišja rast delnic med razvitimi trgi letos

Ob zaključku leta 2024 se slovenski delniški trg izkazuje kot eden izmed najuspešnejših med razvitimi državami, saj je s 37,1-odstotno rastjo zasedel prvo mesto po tem kriteriju. Po poročanju MMC RTV SLO je Slovenija prehitela tudi Madžarsko, ki je zabeležila 31,6-odstotno rast. Uspeh slovenskega trga pa odraža predvsem stabilno gospodarsko okolje, čeprav so ocene mednarodnih analitikov nekoliko znižale njen skupni položaj.

Na globalnih borzah, predvsem v ZDA, december ni postregel z novimi rekordnimi vrednostmi. Po poročanju MMC RTV SLO so ameriški delniški indeksi, kot sta S&P 500 in Nasdaq, zabeležili padec, medtem ko je Dow Jones izgubil zaporedno nizanje pozitivnih rezultatov. Po petih dneh rasti je petkov trg zaznamovalo unovčevanje dobičkov, kar je presenetljivo, saj vlagatelji običajno čakajo na začetek novega leta za zmanjšanje davčnih obveznosti.

Analitiki opažajo več razlogov za takšen razplet. Prvič, rast ameriških borz v letu 2024 je bila izjemno visoka, saj je S&P 500 pridobil kar 26 odstotkov. Drugič, veliki vlagatelji, kot so pokojninski skladi, so začeli s prestrukturiranjem portfeljev in povečevanjem denarnih rezerv. Poleg tega donosnosti ameriških desetletnih obveznic hitro rastejo in se približujejo 5 odstotkom, kar ustvarja pritisk na delniške trge. Kot je pojasnil finančni direktor Acex Tilen Šarlah: “Živimo v obdobju velikega zapravljanja, kjer sta možna le dva scenarija: nadaljevanje trenda ali velik borzni zlom.”

Evropa dominira na lestvici najuspešnejših gospodarstev

Evropa, ki jo pogosto zaznamuje nižja gospodarska rast kot v ZDA, je letos presenetila na lestvici najuspešnejših držav, ki jo je sestavil britanski tednik The Economist. Španija je zasedla prvo mesto, sledile so Irska, Danska, Grčija in Italija. Po poročanju MMC RTV SLO je Slovenija na lestvici zasedla 24. mesto, takoj za Nemčijo, medtem ko so ZDA, kljub višji gospodarski rasti in delniški uspešnosti, šele na 20. mestu.

Slovensko nižje skupno mesto je posledica napake pri upoštevanju gospodarske rasti. The Economist je Sloveniji v tretjem četrtletju pripisal le 0,3-odstotno rast, medtem ko je dejanska rast znašala 1,4 odstotka. Če bi bila ta številka pravilno vključena, bi Slovenija lahko zasedla mesto med deseterico, kar še bolj poudarja njen uspeh v letu 2024.

Rast slovenskega trga in pomen tehnološkega sektorja

Po poročanju MMC RTV SLO je slovenski delniški indeks SBITOP dosegel 1.668 točk, kar predstavlja 0,7-odstotno rast v zadnjem tednu decembra. Pomemben delež rasti na globalni ravni gre pripisati tehnološkim velikanom, ki tvorijo skupino imenovano “Veličastnih 7” (npr. Apple, Microsoft, Tesla). Ti so letos močno vplivali na rast ameriških indeksov, saj predstavljajo kar 85 odstotkov povečanja vrednosti indeksa S&P 500 po volitvah v novembru.

Kljub tej koncentraciji rasti obstaja tveganje za prihodnje obdobje. Če bi delnice teh podjetij razočarale z dobički, bi to lahko močno vplivalo na celoten trg. To poudarja ranljivost trga, kjer je uspeh skoncentriran v majhnem številu podjetij, medtem ko so druga sektorja manj dinamična.

Prihodnost delniških trgov in monetarna politika

Medtem ko Evropska centralna banka (ECB) in ameriški FED napovedujeta nadaljnje znižanje obrestnih mer, kar bi lahko pozitivno vplivalo na kapitalske trge, ostaja vprašanje, kako se bodo gibale donosnosti obveznic in inflacija. Po poročanju MMC RTV SLO je inflacija sicer rahlo povišana, vendar za zdaj še ne ogroža finančnih trgov.

Kljub temu ostaja previdnost prisotna. “Trg dela je robusten, ekonomski podatki so spodbudni, vendar lahko agresivna fiskalna politika vodi v borzni balon,” je pojasnil Šarlah. Slovenski trg pa kaže stabilnost tudi zaradi nižje zahtevane donosnosti desetletnih obveznic, ki je decembra znašala 3,03 odstotka.

Slovenija – svetla točka evropskega finančnega prostora

Slovenija kljub nižjemu BDP-ju v primerjavi z večjimi državami ohranja status privlačne finančne destinacije. Po poročanju MMC RTV SLO je uspeh slovenskega trga posledica tako ugodnega gospodarskega okolja kot tudi previdne fiskalne politike. Ob tem so analitiki opozorili na pomen nadaljnjega spremljanja globalnih trendov, saj bi morebitni pretresi v tehnološkem sektorju ali spremembe v monetarni politiki lahko vplivale tudi na manjše trge.

Za leto 2025 slovenski analitiki napovedujejo nadaljnjo rast, čeprav z nekoliko zmernejšim tempom. Uspehi letošnjega leta pa že zdaj postavljajo Slovenijo v središče pozornosti med razvitimi trgi.

Portal24; Foto: Vecteezy