Slovenija napredovala na indeksu zaznave korupcije

ByMiha D. Kovač

11. februarja, 2025 , ,
Komisija za preprečevanje korupcija [Foto: KPK]

Slovenija napredovala na indeksu zaznave korupcije

Slovenija je v letu 2024 na indeksu zaznave korupcije napredovala za štiri točke in se povzpela za šest mest na lestvici Transparency International. Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) to ocenjuje kot pozitiven premik, vendar opozarja, da je treba nadaljevati s prizadevanji za izboljšanje stanja, saj Slovenija še vedno zaostaja za povprečjem Evropske unije in Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).

Po poročanju MMC RTV SLO je Slovenija na indeksu zaznave korupcije za leto 2024 dosegla 60 točk, kar jo uvršča na 36. mesto med 180 državami. Leto poprej je s 56 točkami zasedla 42. mesto. Kljub napredku Slovenija še vedno ostaja pod povprečjem EU in OECD, kjer je znašalo 64 oziroma 65 točk. Predsednik KPK Robert Šumi je rezultate komentiral z besedami: “Napredek je spodbuden in za državo koristen. K temu zagotovo prispeva tudi zelo aktivno ozaveščanje Komisije za preprečevanje korupcije o pomenu krepitve integritete, preprečevanja korupcije, vodenja z dobrim zgledom na različnih ravneh družbe ter aktivno vključevanje gospodarstva v ta proces. A ne glede na to z rezultatom še ne smemo biti zadovoljni, saj si namreč kot družba zaslužimo več.”

Primerjava s sosednjimi državami

V primerjavi z nekaterimi sosednjimi državami je Slovenija izboljšala svojo pozicijo. Po podatkih KPK je Hrvaška padla s 50 na 47 točk, Avstrija s 71 na 67, Italija pa s 56 na 54 točk. Francija in Nemčija sta zabeležili zgodovinsko najnižje rezultate – 67 oziroma 75 točk, kar pomeni, da sta obe državi zabeležili padec v primerjavi s prejšnjim letom.

Po poročanju MMC RTV SLO na KPK poudarjajo, da je napredek Slovenije “pomemben signal, da se prizadevanja komisije in ostalih akterjev za izboljšanje ravni integritete v družbi in zmanjševanje korupcijskih tveganj obrestujejo.” Med ključnimi ukrepi so izvajanje zakona o zaščiti prijaviteljev, priprava predloga nove resolucije o preprečevanju korupcije ter izboljšanje informiranosti zavezancev o obveznostih po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije.

Strateški pristop v boju proti korupciji

Kljub temu pri KPK poudarjajo, da je potrebno nadaljevati s sistemskimi spremembami. “Pričakujemo, da bodo odločevalci še odločneje postavili preprečevanje korupcije in krepitev integritete med svoje prioritete in da bodo sprejeli ustrezne strateške dokumente, kot je resolucija o preprečevanju korupcije, in s tem prižgali zeleno luč za nove ukrepe pri omejevanju korupcije,” je dejal Šumi. Poudaril je tudi pomembnost nadaljnjega izvajanja zakonodaje, izboljšanja regulative in krepitve ozaveščanja o pomenu integritete v vseh segmentih družbe.

Po poročanju MMC RTV SLO je v boju proti korupciji ključen strateški pristop, ki vključuje tako zakonodajne kot nadzorne mehanizme. KPK opozarja, da sprejem resolucije o preprečevanju korupcije v državnem zboru predstavlja pomemben korak k utrjevanju integritete in transparentnosti. Komisija bo še naprej izvajala nadzor nad izvajanjem zakonodaje in izdajala priporočila za boljše upravljanje s korupcijskimi tveganji ter se zavzemala za udejanjanje ničelne tolerance do korupcije v gospodarstvu.

Portal24; Foto: KPK