Slovenija sodeluje pri razpravi o reformi fiskalnih pravil EU
Slovenija je izrazila zmerno zadovoljstvo s predlagano reformo fiskalnih pravil EU, ki jo je predlagala Evropska komisija, kot je sporočil finančni minister Klemen Boštjančič. Ob poudarjanju potrebe po konkretnih spremembah je na nedavnem srečanju finančnih ministrov EU izpostavil tako strinjanje kot tudi nestrinjanje z različnimi vidiki predloga. O zadevi se bo nadalje razpravljalo na prihodnjem junijskem zasedanju, pri čemer na ministrstvu poteka preučitev različnih določb.
Slovenija podpira premik k spremljanju gibanja dolga in ne zgolj k osredotočanju na strukturni primanjkljaj. Boštjančič je pojasnil izzive, povezane z merjenjem slednjega, pri čemer se rezultati lahko bistveno razlikujejo glede na uporabljeno metodologijo.
Kljub temu je vzpostavitev enotne metodologije za ocenjevanje dolga težavna zaradi precejšnjih razlik med posameznimi državami. Boštjančič je poudaril, da Slovenija ni bila navdušena nad prvotnim predlogom Evropske komisije v zvezi s tem. Slovenija se bo med pogajanji med državami članicami zavzemala za prilagojen pristop k poti zmanjševanja dolga za vsako državo posebej. Pri tem se postavlja pomembno vprašanje, kako bo Evropska komisija nadzirala posamezne države. Slovenija je zaskrbljena, da bi se manjše države članice lahko soočile s pretiranim nadzorom, zato si bo prizadevala, da do takšnega scenarija ne bi prišlo.
Poudarek na vzdržnosti in vključujoči rasti
“Bistveno je, da se pravila dejansko spremenijo,” je pojasnil minister. Omenil je, da to ni tema sedanjega zasedanja, vendar pričakuje živahno razpravo na junijskem srečanju ministrov. “Ena stvar, ki je kristalno jasna in jo vsi ministri ponavljajo tudi na dvostranskih srečanjih, je nujna potreba po dejanski spremembi teh pravil,” je poudaril Boštjančič.
Evropska komisija je svoj predlog za reformo javnofinančnih pravil predstavila konec aprila. Glavni cilj je povečati vzdržnost javnega dolga ter z reformami in naložbami spodbujati trajnostno in vključujočo rast v vseh državah članicah. Poleg tega si prizadevajo za poenostavitev pravil. Komisija predlaga, da države pridobijo večjo vlogo pri določanju javnofinančnih politik. To bi prineslo tudi večje upoštevanje, kar je bilo poudarjeno na predstavitvi v Bruslju.
Vir Foto: Pexels