Slovenija v Bruslju predstavila načrte za superračunalnik in tovarno umetne inteligence

[Foto: Pixbay/cookieone]

Slovenija v Bruslju predstavila načrte za superračunalnik in tovarno umetne inteligence

Delegacija Ministrstva za digitalno preobrazbo se je nedavno srečala s predstavniki Generalnega direktorata za komunikacijska omrežja, vsebine in tehnologijo (DG CONNECT) v Bruslju, kjer so izpostavili prizadevanja Slovenije na področju digitalnih tehnologij. Generalni direktor DG CONNECT-a Roberto Viola je izrazil zadovoljstvo nad odločitvijo Slovenije za sodelovanje na razpisu Evropske komisije za pridobitev sredstev, namenjenih projektom superračunalnika in tovarne umetne inteligence. Delegacija je podrobneje predstavila načrte za projekte, ki bodo Slovenijo postavili v središče razvoja umetne inteligence in omogočili širšo mednarodno povezavo.

Delegacijo Slovenije so v Bruslju zastopali minister za digitalno preobrazbo Klemen Boštjančič, državna sekretarka dr. Aida Kamišalić Latifić, direktor Instituta informacijskih znanosti (IZUM) dr. Aleš Bošnjak ter državna sekretarka Ministrstva za finance Saša Jazbec. Predstavili so načrt za vzpostavitev drugega superračunalnika v Mariboru in tovarne umetne inteligence, kar vključuje tudi sodelovanje pri superračunalniškem projektu v Bologni. Slovenija bo v ta italijanski projekt vložila pet milijonov evrov, s čimer bo prispevala k nadgradnji zmogljivosti superračunalnika, usmerjenega v umetno inteligenco, navaja Ministrstvo za digitalizacijo.

Dve prijavi za evropska sredstva

Slovenija je na razpisu za evropska sredstva oddala samostojno prijavo, v kateri bo kot vodilni partner nastopal IZUM. Prijava obsega dva sklopa: prvi sklop vključuje izgradnjo novega superračunalnika, posebej prilagojenega za aplikacije umetne inteligence, drugi sklop pa vzpostavitev tovarne umetne inteligence. Ta tovarna bo omogočala razvoj in optimizacijo različnih modelov umetne inteligence, kar bo pripomoglo k povečanju konkurenčnosti in razvoju novih priložnosti na tem hitro rastočem področju.

Poleg slovenskih strokovnjakov bo projekt predvidoma pritegnil tudi tuje strokovnjake, ki že imajo izkušnje s področja razvijanja modelov umetne inteligence. Slovenija namerava vključiti tudi podjetja, ki bi želela razvijati in uporabljati umetno inteligenco za izboljšanje konkurenčne prednosti. Projekt bo dodatno okrepil povezovanje Slovenije z regijo, saj so k sodelovanju povabljene tudi sosednje države, kot so Avstrija, Italija, Hrvaška in Madžarska. Avstrija in Italija sta že izrazili pripravljenost za sodelovanje, medtem ko se odgovora Hrvaške in Madžarske še pričakuje.

Roberto Viola, generalni direktor DG CONNECT-a, je ob tem poudaril, da Slovenija s svojo dvodelno prijavo ne le ohranja konkurenčnost, temveč tudi krepi povezave znotraj regije in širše. S tem projektom naj bi slovenski raziskovalci in podjetja dobili dostop do napredne superračunalniške infrastrukture, kar bo omogočilo izmenjavo dobrih praks in dodatno spodbudilo razvoj na področju umetne inteligence v Sloveniji in regiji.

Portal24; Foto: Pixbay/cookieone