Sodišče EU danes razsoja o prelomnih milijardnih tožbah proti Applu in Googlu
Danes bo Sodišče Evropske unije izdalo sodbo v dveh ključnih sporih, povezanih z Applom in Googlom, ki ju je sprožila Evropska unija v prizadevanju za boj proti monopolnim praksam in nepravičnim davčnim ugodnostim. Skupna vrednost obeh primerov presega 15 milijard evrov. To so tudi zadnji primeri, ki bodo rešeni v obdobju Margrethe Vestager kot evropske komisarke za konkurenco, kar pomeni pomemben mejnik v njeni karieri in v prizadevanjih EU za pravično konkurenco na digitalnem trgu.
Spor z Applom: 13 milijard evrov davkov
Prvi primer se nanaša na tožbo proti Applu zaradi nenavadno nizkega davka, ki ga je podjetje plačalo na Irskem. Apple naj bi po ugotovitvah Evropske komisije med letoma 2003 in 2014 izkoriščal posebne davčne dogovore z irsko vlado, zaradi katerih je plačeval znatno nižje davke kot ostala podjetja. Leta 2016 je Komisija odločila, da mora Apple vrniti več kot 13 milijard evrov zaostalih davkov. Podjetje se je sicer na to odločitev pritožilo. Leta 2020 je splošno sodišče odločilo v korist Appla, kar je pomenilo, da podjetju ni bilo treba plačati omenjenega zneska.
Nedavna mnenja pravnih strokovnjakov so nakazala, da bi najvišje sodišče EU lahko zdaj odločilo drugače in prevzelo stran Komisije. Če se to zgodi, bo Apple moral plačati celoten znesek, kar bo imelo daljnosežne posledice za davčno politiko v Evropski uniji in globalno.
Spor z Googlom: 2,4 milijarde evrov globe
Drugi primer se nanaša na Googlov monopolni položaj v spletnem iskalniku in usmerjanje prometa na lastno storitev za primerjavo cen, Google Shopping. Leta 2017 je Evropska komisija Googlu naložila rekordno globo v višini 2,4 milijarde evrov, ker je s svojim prevladujočim položajem na trgu iskalnikov izkrivljal konkurenco. Google se je na odločitev pritožil, vendar je na splošnem sodišču izgubil. Danes bo najvišje sodišče izdalo dokončno sodbo v tem primeru, ki bi lahko dodatno zaostrila pravila glede monopola tehnoloških velikanov.
Zapuščina Margrethe Vestager in prihodnost EU
Obe sodbi bosta močno vplivali na zapuščino Margrethe Vestager, ki je v svojem mandatu postavila temelje za strožje regulacije tehnoloških podjetij in njihovo obdavčitev. Njena prizadevanja so naletela na kritike, zlasti iz ZDA, kjer so jo označili za “davčno gospo”, ki sovraži ameriška podjetja. Kljub nekaterim neuspehom je s svojim delom spodbudila številne reforme na področju davčne zakonodaje in konkurence v EU in po svetu.
Vestager je uvedla pomembne spremembe, ki so tehnološke velikane postavile pod drobnogled regulatorjev, medtem ko se Evropska unija pripravlja na implementacijo novih zakonov za digitalne trge. Sodbe o Applu in Googlu bodo imele tudi pomembne posledice za prihodnje komisarje EU, saj bodo oblikovale nadaljnje smernice za regulacijo tehnoloških podjetij in njihove davčne obveznosti v Evropi.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pexels