Sodišče: Musk lahko nadaljuje s pregledi vladnih sistemov
Zvezni sodnik John Bates je v petek zavrnil zahtevo sindikata Ameriške zveze dela in kongresa industrijskih organizacij (AFL-CIO), da prepreči dostop vladnega oddelka, ki ga vodi Elon Musk, do računalniških sistemov ameriškega ministrstva za delo. Sodnikova odločitev predstavlja prvi poraz v sporu med sindikati in milijarderjem, ki si prizadeva za zmanjšanje zvezne birokracije.
Sodba je bila izdana kot prvi odgovor na tožbo AFL-CIO proti ministrstvu za delo, v kateri sindikat trdi, da bi lahko Musk s pridobljenim dostopom dobil vpogled v občutljive informacije o preiskavah lastnih podjetij, kot so Tesla, SpaceX in The Boring Company, ter o konkurenčnih podjetjih, navaja Reuters. Sodnik Bates je poudaril, da AFL-CIO ni uspel dokazati konkretne škode, ki bi jo lahko povzročilo ravnanje ministrstva za delo, čeprav je izrazil zaskrbljenost glede dogajanja.
Predsednica AFL-CIO Liz Shuler je odločitev označila za “nazadovanje, ne pa poraz,” in napovedala, da bo sindikat zagotovil dodatne dokaze, s katerimi bo skušal dokazati morebitne zlorabe dostopa do informacij. Ministrstvo za delo se na zahteve za komentar ni odzvalo.
Muskovo imenovanje in reforme
Elon Musk, najbogatejši človek na svetu in lastnik več velikih podjetij, je bil na položaj vodje Oddelka za vladno učinkovitost (DOGE) imenovan s strani predsednika Donalda Trumpa. Njegova naloga je bila odkrivanje in preprečevanje goljufij ter zapravljanja zveznih sredstev, kar vključuje analizo učinkovitosti delovanja vladnih agencij in optimizacijo porabe sredstev.
Muskove reforme so naletele na močan odpor znotraj zvezne administracije. Sindikati in nekateri zakonodajalci trdijo, da s svojimi odločitvami presega pooblastila in da njegovi ukrepi ogrožajo ključne vladne programe ter povzročajo množična odpuščanja med zveznimi uslužbenci. Poleg tega obstaja bojazen, da bi lahko imel dostop do občutljivih informacij, ki bi mu omogočile pridobivanje konkurenčnih prednosti za svoja podjetja.
Pravne bitke in pomisleki glede dostopa do podatkov
Poleg primera pred ministrstvom za delo se je zoper vlado sprožila tudi tožba, povezana z dostopom do plačilnih evidenc. Skupina sindikatov, ki zastopajo zvezne uslužbence in upokojence, je tožila ministrstvo za finance, da bi preprečila prenos plačilnih evidenc osebju DOGE. Ministrstvo za finance se je v sredo začasno strinjalo, da ne bo dovolilo nadaljnjega dostopa do teh podatkov, dokler se primer ne zaključi.
AFL-CIO trdi, da bi Musk in njegov oddelek lahko dostopala do informacij o preiskavah, ki jih vodi Uprava za varnost in zdravje pri delu (OSHA), vključno z informacijami o podjetjih, ki jih sam vodi, kot tudi njegovih konkurentov. Poleg tega sindikat opozarja na možnost nepooblaščenega dostopa do podatkov Urada za statistiko dela, ki vključujejo občutljive gospodarske informacije in podatke o državnih uslužbencih.
Bela hiša je v odzivu na očitke sporočila, da bo Musk izključen iz primerov, kjer bi lahko obstajal navzkrižje interesov. Kot posebni vladni uslužbenec zanj sicer veljajo določena pravila o etiki in navzkrižju interesov, vendar ne v enaki meri kot za redne zvezne uslužbence.
Obsežne spremembe in ukinitve vladnih agencij
Muskova strategija reforme zvezne vlade je že imela konkretne posledice. Med njegovimi prvimi ukrepi je bila ukinitev Ameriške agencije za mednarodni razvoj (USAID), ki je igrala ključno vlogo pri financiranju razvojnih projektov po svetu. Musk je tudi napovedal zmanjšanje števila vladnih svetovalnih pogodb in prekinitev več najemnih pogodb za vladne objekte, ki naj bi bile premalo izkoriščene.
Kritiki trdijo, da Musk spreminja vladne strukture brez potrebnega zakonodajnega nadzora. Nasprotniki opozarjajo, da lahko takšne poteze povzročijo dolgotrajne posledice za delovanje ključnih vladnih institucij.
Portal24; Foto: Wikimedia/Ministério Das Comunicações