Sodišče zavrglo tožbo Generali v zadevi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
Upravno sodišče je zavrglo tožbo zavarovalnice Generali, ki se je pritoževala zaradi uredbe o najvišji premiji dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Sodišče je presodilo, da ta uredba ni upravni akt, ki bi se lahko izpodbijal v upravnem sporu.
Sodišče je pojasnilo, da izpodbijana uredba ne določa pravic ali obveznosti za določene osebe v konkretnih življenjskih situacijah, zato jih ni mogoče šteti za posamični upravni akt. Upravni spor se nanaša le na posamične upravne akte in dejanja, ki neposredno vplivajo na določeno ali določljivo osebo.
Sodišče je priznalo, da uredba vpliva na pravni položaj zavarovalnice. Sodišče je pri tem poudarilo, da uredba velja za vse zavarovalnice, ki ponujajo določeno zavarovanje, in velja za vse primere sklenjenih dopolnilnih zavarovanj. S tem se ureja premalo število primerov, zato je sodišče presodilo, da uredba velja za nedoločen krog oseb.
Generali je trdil, da gre za posamični akt, saj le tri zavarovalnice ponujajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje (poleg Generalije še Triglav in Vzajemna). Vendar sodišče meni, da dejstvo, da uredba velja za določljivo število zavarovalnic, ne spremeni narave splošnega akta. Sodišče je tudi poudarilo, da niti ustavno sodišče niti sodna praksa ne potrjuje, da je vsak podzakonski predpis, ki določa ceno za določeno dobrino ali storitev, posamični akt.
Generali ima možnost pritožbe proti odločitvi o zavrženju tožbe.