Sodišče ZN bo decembra odločalo o pravnih okvirih za podnebne ukrepe držav

ByAna Koren

19. avgusta, 2024 , ,
Okolje [Foto: Pixabay]

Sodišče ZN bo decembra odločalo o pravnih okvirih za podnebne ukrepe držav

Decembra letos bo na Meddržavnem sodišču Združenih narodov v Haagu potekala javna obravnava, ki bi lahko pomembno vplivala na opredelitev pravnih obveznosti držav v boju proti podnebnim spremembam. Ta prelomni primer, ki se nanaša na zahtevo po nezavezujočem svetovalnem mnenju o “obveznostih držav v zvezi s podnebnimi spremembami”, je eden od najpomembnejših v zgodovini podnebnega prava.

Generalna skupščina Združenih narodov je lani poslala zadevo na Meddržavno sodišče, pri čemer je generalni sekretar ZN António Guterres izrazil upanje, da bo mnenje sodišča spodbudilo države k “drznejšim in močnejšim podnebnim ukrepom, ki jih naš svet tako nujno potrebuje”. Sodišče je že prejelo pisne komentarje 62 držav in organizacij, med njimi tudi Evropske unije, Združenega kraljestva, ZDA in Brazilije.

Senat Meddržavnega sodišča, ki ga sestavlja 15 sodnikov z vsega sveta, bo na zaslišanju obravnaval dve ključni vprašanji: kaj so države dolžne storiti po mednarodnem pravu za zaščito podnebja in okolja pred emisijami toplogrednih plinov ter kakšne so pravne posledice za vlade, če njihova neukrepanja znatno škodijo podnebju in okolju. Posebna pozornost bo namenjena “majhnim otoškim državam v razvoju”, ki so med najbolj ogroženimi zaradi podnebnih sprememb, ter pripadnikom “sedanjih in prihodnjih generacij”, ki bodo najbolj trpeli zaradi škodljivih učinkov teh sprememb.

Izid tega primera bi lahko vplival na vse prihodnje podnebne pravne primere

Izid tega primera bo pomemben ne le za vključene države, temveč tudi za celoten svet, saj bi lahko vplival na vse prihodnje podnebne pravne primere. Meddržavno sodišče bo za preučitev vseh pravnih argumentov verjetno potrebovalo več mesecev, mnenje pa naj bi izdalo v letu 2025.

Ta primer je del širšega globalnega trenda, kjer sodišča po svetu pozivajo vlade, naj ukrepajo v boju proti podnebnim spremembam. V maju je Mednarodno sodišče za pomorsko pravo (Itlos) izdalo pomembno svetovalno mnenje, v katerem je opredelilo emisije ogljika kot onesnaževanje morja in pozvalo države, naj sprejmejo ukrepe za ublažitev škodljivih učinkov ter se prilagodijo spremembam. To mnenje je prvi tovrstni dokument, ki ga je izdalo mednarodno sodišče, in je bilo sprejeto na pobudo Komisije majhnih otoških držav za podnebne spremembe in mednarodno pravo.

Čeprav mnenja teh sodišč niso pravno zavezujoča, imajo velik vpliv in bodo verjetno postavila okvir za prihodnje podnebne pravne primere. Sodišča po svetu vse pogosteje pozivajo vlade, naj zmanjšajo emisije toplogrednih plinov in boljše zaščitijo svoje državljane pred posledicami podnebnih sprememb. V tem kontekstu bo mnenje Meddržavnega sodišča ZN igralo ključno vlogo pri oblikovanju globalne podnebne politike v prihodnjih letih.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay