Sojenje Janši v zadevi Trenta: Obramba izpodbija oceno nepremičnine

ByAna Koren

26. septembra, 2024 , ,
Janez Janša [Foto: Stranka SDS]

Sojenje Janši v zadevi Trenta: Obramba izpodbija oceno nepremičnine

[Vir: STA] – Na celjskem sodišču se je nadaljevalo sojenje prvaku Slovenske demokratske stranke (SDS) Janezu Janši ter nekdanjima direktorjema podjetij Eurogradnje in Imos, Klemnu Gantarju in Branku Kastelicu, v zvezi z domnevno spornimi posli z zemljišči v Trenti. V ospredju današnjega dne je bilo pričanje sodne cenilke Brede Zorko, ki je ocenila nepremičnino v lasti Imosa v stečajnem postopku. Obramba je poskušala omajati njeno oceno, ki je bila bistveno nižja od končne prodajne vrednosti zemljišča, vendar Zorko trdi, da je cenitev opravila v skladu z mednarodnimi standardi.

Nizka vrednost ocenjene nepremičnine

Cenilka Breda Zorko je na obravnavi pojasnila, da je ocenila nepremičnino v Trenti, ki je bila del kupnine za stanovanje Janeza Janše v Ljubljani leta 2005, na približno 17.500 evrov tržne vrednosti oziroma nekaj več kot 13.000 evrov likvidacijske vrednosti. Obrambo je zanimalo, kako je mogoče, da je Zorko ocenila nepremičnino na 7,5-krat nižjo vrednost od dejanske prodaje zemljišča, ki se je kasneje zgodila. Zorko je odgovorila, da je ocena temeljila na takratnem stanju na nepremičninskem trgu ter dejstvu, da na zemljišču ni dovoljeno graditi novih objektov, temveč zgolj obnoviti obstoječe kmečke stavbe. Poleg tega je poudarila, da pri cenitvi ni prejela nobenih posebnih navodil in da je ocenila nepremičnino zgolj za namene stečajnega postopka.

Obramba skuša omajati verodostojnost cenilke

Janšev zagovornik Franci Matoz je med zaslišanjem cenilko skušal izzvati tudi z omembo njene pretekle cenitve sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. Matoz je namignil na objavo portala Necenzurirano, ki je poročal, da je cenilka stavbo pred leti ocenila na 2,9 milijona evrov, medtem ko je bila pet let pozneje ista stavba ob nakupu pravosodnega ministrstva ocenjena na skoraj osem milijonov evrov. Tako cenilka kot specializirani državni tožilec Boštjan Valenčič sta temu očitku odločno nasprotovala. Sodnica Cvetka Posilovič je ob tem pripomnila, da ni potrebno navajati virov z novičarskih portalov, saj morda ne ustrezajo resničnim dejstvom.

Janez Janša, ki je bil na obravnavi prisoten le slabo uro zaradi seje Državnega zbora, je v kratki izjavi za medije poudaril, da tožilec Valenčič izgublja dragoceni čas na njegovem sojenju, namesto da bi se bolj posvetil drugi zadevi, povezani s stavbo na Litijski cesti. Janša je opozoril, da bi moral tožilec sprožiti preiskavo proti finančnemu ministru Klemnu Boštjančiču, saj naj bi ta v svoji pisarni zagotovil denar za nakup stavbe iz proračunske rezerve, namenjene odpravi posledic poplav.

Zaslišanje nekdanjih direktorjev in prič

Poleg Brede Zorko sta bila danes zaslišana tudi nekdanja direktorica Imosa Barbara Perko Brvar ter eden od nekdanjih večjih lastnikov podjetja, Janez Zorman. Perko Brvarjeva, ki je bila direktorica le leto dni, je pojasnila, da se ji nakup zemljišča v Trenti ni zdel nič posebnega, saj je podjetje v obdobju nepremičninskega razcveta pogosto kupovalo zemljišča na zalogo. Tudi Zorman je bil zaslišan glede vpletenosti podjetja v omenjene nepremičninske posle.

Specializirano državno tožilstvo obtožuje nekdanjega direktorja Imosa Branka Kastelica kaznivega dejanja zlorabe položaja na škodo podjetja. Klemen Gantar in Janez Janša naj bi mu pri tem pomagala. Po prepričanju tožilstva je Janša leta 2005 kupil stanovanje v Ljubljani, ki ga je delno financiral s prodajo svojega enosobnega stanovanja in zemljišča v Trenti. To zemljišče je Imos kupil preko posrednika, družbe Eurogradnje, za ceno, ki naj bi bila bistveno previsoka glede na realno vrednost zemljišča, kar je podjetje Imos oškodovalo za okoli 110.000 evrov.

Portal24; Foto: Stranka SDS