Šokantno nasilje v ZD Ljubljana: Zobozdravnica v strahu zapustila ordinacijo
V Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana so znova poročali o nasilnem incidentu nad zdravstvenimi delavci, kar je sprožilo ponovne pozive k spremembam zakonodaje za boljšo zaščito medicinskega osebja. Tokratna žrtev nasilja je bila zobozdravnica, ki je bila zaradi groženj in agresivnega vedenja pacienta primorana zapustiti svojo ordinacijo, kar je povzročilo velik strah in stres ne le njej, temveč celotni zdravstveni ekipi.
Incident se je zgodil pred približno mesecem dni, ko je pacient, ki je bil redno naročen na obisk, izrazil nestrinjanje s predlagano terapijo. Kljub temu, da se je po razpravi strinjal s predlaganim načinom zdravljenja, je po prejemu injekcije postal agresiven. Po besedah zobozdravnika Roberta Kovačevića je pacient začel zobozdravnico žaliti, pljuvati nanjo in jo celo fizično napasti z odrivanjem ter grožnjami, da ji bo “razbil zobe”. Zobozdravnica je v strahu pobegnila iz ordinacije v čakalnico, kjer so ji na pomoč priskočili čakajoči pacienti. Pacient pa je nadaljeval z grožnjami, da jo bo poiskal na domu in fizično obračunal z njo.
Dogodek je nesprejemljiv
Po tem dogodku sta se zobozdravnica in medicinska sestra zaprli v ordinacijo, kjer sta počakali na prihod policije. Zobozdravnica je po incidentu odšla na bolniški dopust, saj je bil strah še vedno prisoten. Zdravnik Kovačević je ta dogodek opisal kot nesprejemljiv in izpostavil, da takšna dejanja povzročajo velik stres ter ogrožajo zmožnost zdravstvenih ekip, da nudijo kakovostno oskrbo pacientom. “Spoštovanje in zaupanje sta osnova, temelj, predpogoj za kakršno koli terapijo,” je poudaril.
V zadnjem času je opazen velik porast nasilnih dogodkov v slovenskem zdravstvu, kar potrjuje tudi statistika iz ZD-ja Ljubljana. V letu 2023 je bilo že 104 prijavljenih nasilnih incidentov, kar je več kot v preteklih letih. To je povzročilo alarm med zdravstvenimi delavci, ki se vse pogosteje soočajo z grožnjami, verbalnim nasiljem in celo fizičnimi napadi. Takšno stanje ogroža varnost zdravstvenih delavcev in negativno vpliva na celoten zdravstveni sistem.
Nasilje se dogaja prepogosto
Na ta dogodek se je odzvala tudi predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, Bojana Beović, ki je izrazila sočutje do zobozdravnice in poudarila, da se nasilje nad zdravstvenimi delavci dogaja prepogosto. Spomnila je na zaskrbljujoče podatke iz lanskih let, ko je bilo v treh največjih slovenskih bolnišnicah zabeleženih več kot 700 nasilnih dogodkov, med katerimi je bilo skoraj 100 primerov neposrednega fizičnega nasilja. “Videti je, kot da so ljudje dobili neko dovoljenje, da se lahko z zdravstvenim osebjem grdo ravna, da bodo na ta način lahko zdravstvo urejali,” je opozorila Beović.
Zdravniška zbornica Slovenije je ob podpori Lekarniške zbornice in Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije zbrala 7500 podpisov ter julija v Državni zbor vložila predlog zakona o spremembi kazenskega zakonika. Predlagana sprememba bi uvedla kaznivo dejanje napada na zdravstvenega delavca, kar bi zagotovilo večjo pravno zaščito in odvračalo ljudi od nasilnih dejanj v zdravstvenih ustanovah.
Beović je izrazila upanje, da bo predlog zakona sprejet in da bo pripomogel k vzpostavitvi reda ter varnosti v zdravstvenih ustanovah. “To pričakujemo s to pobudo in si želimo, da bi jo dejansko podprli tudi v parlamentu in da bi jo ljudje razumeli kot nekaj, kar jim prinaša varnost in mir v zdravstvene ustanove takrat, ko jih potrebujejo,” je še dodala predsednica Zdravniške zbornice.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik