ŠOU volitve: Ohranitev večine dosedanje koalicije?
[STA] -Študentska organizacija Univerze (ŠOU) v Ljubljani je v nedeljo sporočila začasne izide volitev v 42-članski študentski zbor. Po opredeljevanju kandidatov pred volitvami kaže, da bodo večino v zboru ohranile skupine iz dosedanje koalicije. Kljub temu pa so letošnje volitve zaznamovali očitki o nepravilnostih, kot so deljenje hrane in pijače, kar volilni pravilnik ŠOU prepoveduje. V organizaciji so te očitke zavrnili in pojasnili, da so volitve potekale v skladu z veljavnimi pravili.
Študentski zbor ŠOU sestavljajo izvoljeni predstavniki študentov, ki zastopajo interese študentske populacije na univerzi. Ti predstavniki sprejemajo pomembne odločitve o financiranju dejavnosti in zavodov, katerih ustanoviteljica je ŠOU. Mandat članov študentskega zbora traja dve leti, v zboru pa se poslanci združujejo v poslanske klube, preko katerih oblikujejo koalicije in sprejemajo odločitve.
Spornosti pri izvedbi volitev
Letošnje volitve je poleg očitkov o nepravilnostih zaznamovalo tudi več drugih kontroverznosti. Med njimi so očitki o deljenju hrane, pijače in daril študentom, kar naj bi bilo v nasprotju z volilnim pravilnikom ŠOU. Dodatno je bilo opozorjeno, da sta dva kandidata za študentski zbor sedela v pritožbeni komisiji, kar prav tako ni skladno s pravili. Kljub tem očitkom so na ŠOU pojasnili, da sta omenjena kandidata odstopila s položajev pred vložitvijo kandidatur.
Ena izmed večjih spornih točk volitev je bila tudi zavrnitev kandidature opozicijskega kandidata liste Takt na akademiji za glasbo, ker naj bi bilo njegovo potrdilo o vpisu ponarejeno. Volilna komisija je pojasnila, da omenjeni kandidat kljub pozivom ni dopolnil svoje kandidature z ustreznimi dokumenti, zato mu ni bila omogočena kandidatura. V zvezi s tem primerom je prodekan fakultete potrdil, da je bil kandidat dejansko vpisan, vendar je volilna komisija vztrajala pri svoji odločitvi.
Omejevanje volilne udeležbe in novinarskega dela
Na dan volitev je prišlo tudi do premikanja volilnih skrinjic s treh zavodov, vključno z akademijo za likovno umetnost in oblikovanje, na študentski kampus. To so opozicijski kandidati označili kot omejevanje volilne udeležbe. Vendar je ŠOU pojasnil, da so pred izvedbo volitev kontaktirali vse fakultete, in tiste, ki so možnost izvedbe volitev v svojih prostorih zavrnile, so bile primorane prestaviti volišča na kampus.
Poleg tega je časopis Delo poročal o omejevanju novinarjev pri snemanju volitev. Poročali so, da sta se na dan volitev dva posameznika lažno predstavljala kot novinarja oddaje 24ur, pri čemer sta poskušala vplivati na študente, naj glasujejo za koalicijo. Stranka Modro za študente se je od teh dejanj distancirala in jih ostro obsodila ter pozvala k ukrepanju pristojnih organov.
Kljub tem incidentom v ŠOU vztrajajo, da so volitve potekale v skladu z veljavnimi pravili, končni izidi in razmerja v študentskem zboru pa bodo dokončno znani šele po oblikovanju koalicije.