SpaceX bo 26. februarja izstrelil sondo Lunar Trailblazer za iskanje vode na Luni
26. februarja bo proti Luni na vrhu rakete SpaceX Falcon 9 poletela sonda Lunar Trailblazer, ki jo vodi Kalifornijski inštitut za tehnologijo (Caltech). Misija je del Nasinega programa Small Innovative Missions for Planetary Exploration (SIMPLEx), katerega cilj je zbiranje znanstvenih podatkov o prisotnosti vode na Luni. Lunar Trailblazer bo v vesolje poslan iz Nasinega vesoljskega centra Kennedy na Floridi kot sekundarni tovor, saj bo delil izstrelitev s primarno misijo – lunarnim pristajalnikom Athena podjetja Intuitive Machines.
Eden glavnih ciljev misije Lunar Trailblazer je preučiti trajno zasenčena območja na Luni, kjer naj bi se nahajale mikrohladne pasti, manjše od nogometnega igrišča. Instrumenti na sondi bodo izvajali meritve na lunini površini pri različnih temperaturah in osvetlitvah, kar bo pomagalo znanstvenikom razumeti, kako se vodne molekule spreminjajo skozi lunin dan, navaja Space.com.
Sonda je opremljena z dvema ključnima instrumentoma. Prvi je High-resolution Volatiles and Minerals Moon Mapper (HVM3), ki ga je zagotovil Nasin Laboratorij za reaktivni pogon (JPL). Drugi instrument, Lunar Thermal Mapper (LTM), prihaja z Univerze v Oxfordu. Skupaj bosta ta instrumenta analizirala sestavo in termalne lastnosti lunine površine ter razkrivala potencialne vodne vire.
Trajanje misije in upravljanje
Lunar Trailblazer bo prispel v lunino orbito od štiri do sedem mesecev po izstrelitvi, odvisno od dneva lansiranja. Misija bo trajala najmanj eno leto, pri čemer bo sonda krožila okoli Lune in zbirala dragocene podatke. Upravljanje plovila bo potekalo iz Centra za infrardečo obdelavo in analizo (IPAC) pri Caltechu, kjer bodo študenti Caltecha in Pasadena City Collegea sodelovali pri nadzoru misije.
Ob koncu svoje operativne življenjske dobe bo Lunar Trailblazer namerno strmoglavljen v Luno, kar je standardna praksa za tovrstne raziskovalne misije. Tako imenovano “površinsko odlaganje” bo omogočilo varno zaključitev misije brez ogrožanja drugih prihodnjih luninih raziskovanj.
Prihodnje raziskave in pomen misije
Misija Lunar Trailblazer je pomembna predvsem zaradi svoje vloge pri razumevanju vodnega cikla na Luni. Znanstveniki želijo ugotoviti, kako voda nastaja, se premika in izhlapeva v luninem okolju. Čeprav je bila prisotnost vode na Luni potrjena šele pred kratkim, znanstveniki še vedno ne vedo natančno, kako je tam prišla in kakšne so njene lastnosti.
Poleg tega projekt Lunar Trailblazer odpira vrata za prihodnje raziskave in potencialno rabo luninih virov. Če bi bilo mogoče učinkovito izkoristiti lunino vodo, bi to pomenilo pomemben korak k trajnostni človeški prisotnosti na Luni in v globokem vesolju. NASA si s programom Artemis prizadeva vzpostaviti dolgoročno prisotnost človeka na Luni, pri čemer bodo tovrstne raziskave igrale ključno vlogo pri načrtovanju prihodnjih misij na Mars in onkraj.
Vodja programa pri Lockheed Martinu, Ryan Pfeiffer, je poudaril, da je Lunar Trailblazer prvi izmed vesoljskih plovil v liniji Curio, ki obljublja cenejši in hitrejši dostop do vesolja. Čeprav gre za nizkocenovno misijo z večjim tveganjem, ponuja dragoceno priložnost za testiranje novih tehnologij in pristopov pri raziskovanju Lune.
Whitley Poyser, direktor raziskovanja globokega vesolja pri Lockheed Martinu, je dodal, da bo Lunar Trailblazer omogočil boljše razumevanje razvoja sistema Zemlja-Luna in potencialno pripomogel k prihodnjim medplanetarnim misijam.
Portal24; Foto: Pixabay/Kanenori (fotografija je simbolna)