Spolna uravnoteženost ali politične igre? Vesel odstopil od kandidature za evropskega komisarja
Premier Robert Golob je sprejel odločitev Tomaža Vesela, da odstopi od kandidature za mesto evropskega komisarja. Vzrok za Veselovo odločitev so po navedbah iz kabineta premierja razhajanja v pogledih na delovanje prihodnje sestave Evropske komisije, ki so se pojavila po pogovoru med Veselom in predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen prejšnji teden.
Vesel je v izjavi pojasnil, da je v kandidaturo stopil z najboljšimi nameni in v korist Slovenije, vendar zaradi neskladja z vizijo predsednice Komisije od kandidature odstopa. “Žal s predsednico von der Leyen ne deliva istega koncepta delovanja Evropske komisije in zato sem se odločil, da kandidaturo, v dobro Slovenije, umaknem,” je dejal Vesel. Kljub temu je poudaril, da Slovenija potrebuje vpliven in dober resor ter izrazil prepričanje, da so med kandidati najbolj kompetentni posamezniki za to funkcijo.
Iskanje novega kandidata
Vlada bo o novem kandidatu razpravljala že v ponedeljek, ko bo tudi uradno sporočila ime kandidata oziroma kandidatke. Premier Golob je že začel pogovore s koalicijskimi partnerji, ki so potrebni za dokončno odločitev o imenovanju. Po potrditvi v Državnem zboru bo premier novo ime sporočil predsednici Evropske komisije.
Koalicijski partnerji so bili glede kandidature Vesela še do nedavnega enotni. Predsednik vlade je aprila javnosti predstavil Vesela kot slovenskega kandidata, pri čemer pa preostali koalicijski partnerji niso bili predhodno obveščeni o tej odločitvi, saj so za novico izvedeli iz medijev. Kljub temu je Golob ohranjal podporo Veselovi kandidaturi vse do zadnjega tedna pred odločilnim sestankom z Ursulo von der Leyen.
Nove špekulacije in zahteve po kandidatki
Predstavitev nove komisarske ekipe bo potekala že v sredo v Bruslju, vendar slovenski kandidat še vedno ni potrjen. Mediji so že pred srečanjem Vesela in von der Leyen namigovali, da naj bi Slovenija spadala med države, kjer si predsednica Komisije prizadeva za zamenjavo moških kandidatov s kandidatkami. Ta prizadevanja naj bi obsegala tudi obljubo boljših položajev za države, ki bi izbrale žensko kandidatko.
Tudi predsednik največje opozicijske stranke SDS, Janez Janša, je na družbenih omrežjih izrazil prepričanje, da predsednica Komisije zdaj uradno zahteva kandidatko. Špekulacije, da bi v igro za komisarsko mesto lahko vstopili tudi drugi, so se okrepile, ko je Janša omenil imeni Marte Kos in Tanje Fajon kot morebitnih kandidat. Marta Kos je na vprašanje o kandidaturi odgovorila, da “ni v komisarski zgodbi”, medtem ko je Tanja Fajon dejala, da se v celoti posveča svoji sedanji funkciji zunanje ministrice in nalogam, ki jih ima Slovenija kot članica Varnostnega sveta Združenih narodov.
Zahteve predsednice Komisije
Ursula von der Leyen je v pogovorih s slovenskimi predstavniki poudarila, da mora imeti vsak član kolegija Komisije ustrezne politične ali izvršilne izkušnje, kar pomeni, da mora kandidat imeti izkušnje kot premier, minister ali visoki uradnik v institucijah EU. Poleg tega je kot pomembno merilo izpostavila uravnoteženost glede politične pripadnosti, geografije in spolne zastopanosti.
“Že celotno svojo politično kariero si prizadevam, da bi ženske imele dostop do odločevalskih in vodilnih položajev,” je dejala von der Leyen. Iskanje spolne uravnoteženosti v Komisiji ostaja ključno vprašanje, saj številne države, vključno z Romunijo in Belgijo, že predlagajo ženske kandidatke.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Zajem zaslona