Sporna praksa v šolstvu? Poleti brezposelni, jeseni znova zaposleni
V Sloveniji se že dalj časa soočamo s pomanjkanjem zaposlenih v šolstvu, vendar na zavodu za zaposlovanje opažajo nenavadno prakso, ki poteka predvsem med poletnimi počitnicami. V tem obdobju se namreč k njim prijavi več sto šolnikov, ki se nato septembra iz evidence odjavijo, saj jih delodajalci znova zaposlijo za določen čas, pogosto do naslednjega poletja. Sindikati zaposlovanja v šolstvu to prakso označujejo kot škandalozno.
Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje pojasnjujejo, da šole za določen čas običajno zaposlujejo osebe, ki nadomeščajo delavce na dolgotrajnih bolniških ali porodniških dopustih, ali pa tiste, ki še ne izpolnjujejo pogojev za redno zaposlitev. Ravnatelji so v tej situaciji razpeti med zakonodajo in finančnimi omejitvami, saj morajo poleg upoštevanja zakonodaje skrbeti tudi za poslovanje zavoda.
Julija se je na zavod za zaposlovanje prijavilo 900 oseb, katerih zadnji delodajalec je bil v dejavnosti izobraževanja. Gre za heterogeno skupino, v kateri prevladujejo mlajši zaposleni s pogodbami za določen čas, večinoma iz osnovnih šol. “Med njimi prevladujejo osebe s srednjo strokovno izobrazbo, kot so delavci za pomoč pri pouku, informatorji, spremljevalni poklici, učitelji razrednega pouka, pa tudi kuharski pomočniki, čistilci, vzdrževalci in hišniki,” je pojasnila generalna direktorica zavoda za zaposlovanje Greta Metka Barbo Škerbinc.
Sindikalist Branimir Štrukelj je nad to prakso ogorčen. “V času pomanjkanja učiteljev imamo direktorje, ki varčujejo s tem, da za dva meseca prekinejo plačo. To se mi zdi absurdno in neracionalno,” je poudaril in opozoril na tveganje, da si bodo ti delavci poiskali zaposlitev drugje.
Ministrstvo dodaja, da je zaposlovanje v pristojnosti ravnateljev, ki morajo upoštevati delovno zakonodajo, kadrovski in finančni načrt ter skrbeti za uresničevanje pravic zaposlenih, hkrati pa za racionalno poslovanje zavoda.
[vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik