DZ sprejel novelo zakona za hitrejšo pomoč ob naravnih nesrečah
V Državnem zboru (DZ) je potekala izredna seja, na kateri so poslanci odločali o noveli zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Sprejeta novela bo omogočila hitrejšo dodelitev finančnih sredstev prizadetim občinam in uvaja inovativno možnost povračila škode v kmetijstvu.
Vlada je predlog novele pripravila pred nedavnimi poplavami, ki so pospešile njegovo potrditev v DZ-ju. Poslanke in poslanci so na izredni seji temeljito preučili predlagane spremembe zakona, ki bodo olajšale in pospešile sanacijske ukrepe po naravnih nesrečah.
Ena ključnih novosti je uvedba akontacije za prizadete občine, ki jim bo omogočeno prejemanje finančnih sredstev vnaprej, še pred dokončno oceno škode. To bo občinam omogočilo izvedbo nujnih sanacijskih ukrepov takoj, ko je to potrebno. S predlogom se predvideva, da bi občine lahko prejele do 40 odstotkov predhodno ocenjene škode v obliki finančne pomoči.
Novela tudi širi obseg upravičenosti za povračilo škode v kmetijstvu. Zavarovalne premije bodo subvencionirane, hkrati pa bo omogočeno izplačilo škode za 100-odstotno poškodovanost kmetijskih kultur po načelu de minimis.
Pomembni gostje
Na izredni seji so poslankam in poslancem nagovor izrekli tudi pomembni gostje, med njimi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je predhodno obiskala prizadeta območja.
Vlada je predlog novele že sprejela, v torek pa je dodala še nekaj dopolnil. Med drugim je bilo predlagano, da država financira sedemdnevni izredni dopust prostovoljcem, ki sodelujejo pri sanaciji. Prizadetim podjetjem pa bo omogočen ukrep višje sile in čakanje na delo. Prav tako je bil določen 14. avgust kot dan solidarnosti in dela prost dan.
Da bi zagotovili hitro uveljavitev novele zakona, se pričakuje sejo državnega sveta, na kateri naj bi se odločili o vetu. Po tem bo DZ še enkrat potrdil novelo zakona, pri čemer zakonodajnega referenduma ne bo mogoče razpisati.
Odbor za infrastrukturo je spremembe v noveli podprl, pri čemer so se člani osredotočili na ukrepe za obvladovanje posledic nedavnih poplav. Člani odbora so prav tako razpravljali o predlogu, da bi bil 14. avgust dan solidarnosti in dela prost dan. Kljub razpravi v opoziciji so poslanci ta predlog potrdili.
Novela zakona predstavlja pomemben korak naprej v hitrejšem odzivanju na naravne nesreče ter učinkovitejši pomoči prizadetim občinam in kmetom.
vir Foto: Vlada RS Twitetr/X Portal24