Srečanje Tine Gaber in Debeljaka odpira vprašanja integritete
Srečanje med premierjevo spremljevalko Tino Gaber in predsednikom SDH Žigo Debeljakom v ljubljanski restavraciji Cubo je dvignilo veliko vprašanj in dvomov glede namena tega nenavadnega srečanja ter morebitnih posledic za politično sceno v Sloveniji, poroča Nova24TV.
Dogodek, kot poroča Nova24TV, se je zgodil v četrtek, ko sta se Tina Gaber in Debeljak srečala v posebni sobi restavracije Cubo. Slednje pa je v javnosti sprožilo sume, da gre za nekaj več kot le običajno kosilo. Kljub temu, da Gaber ni več registrirana kot lobistka, ostajajo vprašanja o morebitnih zlorabah informacij. Komisija za preprečevanje korupcije, kot poroča Nova24TV, je namreč v preteklosti že opozorila na potencialna nasprotja interesov v takšnih primerih.
Zanimiv čas srečanja
Poleg tega je čas njunega srečanja izjemno zanimiv, saj se zdi, da se premieru Golobu politička podpora krha, in to ravno v trenutku, ko Golob že načrtuje svoje korake po zapustitvi trenutne funkcije. To je še bolj v oči padlo ob dejstvu, da sta se Gaber, nekdanja lobistka, in Debeljak, ki je odgovoren za državno premoženje in predsednik nadzornega sveta Telekoma, srečala prav v tem kritičnem trenutku, poroča Nova24TV.
Nova24TV je, sklicujoč se na zanesljive vire, razkrila podrobnosti srečanja. Gaber in Debeljak sta v restavraciji Cubo sestankovala in odšla okoli 16. ure. Debeljak pa naj bi račun poravnal s službeno kartico SDH, navaja Nova24TV. Namena njunega srečanja niso navedli. Pri vsem pa se postavlja vprašanje, ali je bilo to srečanje del priprav na morebitne politične spremembe v državi.
Tesna zaveznika
V preteklosti sta se premier Golob in Debeljak že izkazala kot tesna zaveznika, kot so poročali na Nova24TV. Golob naj bi Debeljaku celo ponudil položaj finančnega ministra pred njegovo trenutno funkcijo predsednika SDH, a naj bi Debeljak ponujeno službo zavrnil zaradi nizke plače.
Pomembno je omeniti, da je bila Tina Gaber iz Registra lobistov izbrisana 15. decembra 2022, po razkritju njene “romance” z Golobom, kar je potrdila tudi Komisija za preprečevanje korupcije, kot je poročala Nova24TV. Vendar pa ostaja vprašanje, kako naj se obravnava “partnerjevega prijatelja” v kontekstu zakonodaje o preprečevanju korupcije, kar predstavlja novo vprašanje v tej zapleteni zgodbi, kot poroča Nova24TV.
Kaj pravi KPK
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v preteklih izjavah pojasnila, da lahko registrirani lobist ali zakonsko opredeljen neregistrirani lobist lobira pri katerem koli drugem javnem uslužbencu ali organu, če ni osebno, poslovno ali politično povezan z lobirancem in če ne obstajajo okoliščine nasprotja interesov. Vendar pa se, kot navaja Nova24TV, v primeru osebnega partnerstva lobista s funkcionarji lahko pojavi tveganje, da bi takšen lobist informacije zlorabil ali jih predal nepooblaščenim osebam v svojo korist, čeprav nima pogodbenega razmerja s posameznim organom. To je odvisno od integritete in profesionalnosti vpletenih strani.
Srečanje med Tino Gaber in Debeljakom je postavljeno v kontekst trenutnih političnih razmer v Sloveniji. Premier Golob izgublja politično podporo, ministri odstopajo, in mediji, ki so mu bili naklonjeni, ga kritizirajo. To nakazuje na to, da bi lahko bili strici iz ozadja pripravljeni izriniti Goloba iz politične igre. Prav v tem občutljivem trenutku pa je prišlo do srečanja med Gaber in Debeljakom, kar dviguje številna vprašanja o namenu tega srečanja, kot poroča Nova24TV.
Debeljak je tudi del ožjega kroga Boruta Jamnika, predsednika uprave Modre zavarovalnice, in je bil vpleten v kontroverzne posle Mercatorja na Balkanu, kot je razkrila Nova24TV. Te posle preiskuje tudi državno tožilstvo.
Centralizacija in konsolidacijo električne distribucije
Glede na razkritja Nova24TV je postalo jasno, da je imela vlada Roberta Goloba načrte za centralizacijo in konsolidacijo električne distribucije, kar bi davkoplačevalce stalo veliko denarja. Proračun za leto 2023 je namenil več kot 185 milijonov evrov za odkup delnic malih delničarjev v petih elektrodistribucijskih podjetjih, kar bi lahko prizadelo davkoplačevalce. Mali delničarji so že dlje časa prizadevali izstopiti iz lastništva teh podjetij, ki so večinsko v lasti države, in zdaj se jim pod vodstvom Goloba obeta izplačilo. S tem bi elektropodjetja postala stoodstotna last države.
Postopek odkupa in iztisnitve malih delničarjev v teh podjetjih bo vodil Slovenski državni holding (SDH) pod vodstvom Debeljaka, kar odpira vprašanja o vlogi Debeljaka v načrtih vlade. Glede na razkritja Nova24TV bi lahko Golob ponovno našel delovno mesto, kjer bi lahko izkoriščal svoj vpliv.
Vse to pa pušča odprta številna vprašanja glede integritete in transparentnosti v političnem procesu v Sloveniji, kar bo v prihodnje zagotovo še bolj odmevalo v javnosti.
vir Foto: STA