Stanovanja in energenti glavni vzrok za rast letne inflacije

Denar [Foto: Pexels]

Stanovanja in energenti glavni vzrok za rast letne inflacije

V aprilu smo v Sloveniji zabeležili opazno znižanje letne stopnje inflacije, ki je padla na 3,0 odstotka. Storitve so se v povprečju podražile za 4,5 odstotka, blago pa za 2,3 odstotka. Posebej so se cene blaga dnevne uporabe in poltrajnega blaga zvišale za 3,2 odstotka oziroma 1,8 odstotka, medtem ko so cene trajnega blaga padle za 0,7 odstotka.

Glavni prispevki k letni inflaciji

Največji vpliv na letno številko inflacije je imela kategorija stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo, kjer so se cene zvišale za 4,8 odstotka, kar je prispevalo 0,6 odstotne točke k stopnji inflacije. Dodatnih 0,5 odstotne točke je dodalo podražitev gostinskih in nastanitvenih storitev, ki so se podražile za 7,3 odstotka.

Opazno je, da so cene hrane in brezalkoholnih pijač ostale nespremenjene čez leto.

Mesečna inflacija

Za april so se cene življenjskih potrebščin v primerjavi s prejšnjim mesecem povprečno zvišale za 1,0 odstotka. To zvišanje je znatno vplivalo na:

Rekreacija in kultura: Najobčutnejše zvišanje cen je bilo opaženo pri počitniških paketih, ki so se podražili za 13,8 odstotka, kar je prispevalo 0,5 odstotne točke k mesečni inflaciji.

Oblačila in obutev: Ti izdelki, ki so se podražili za 4,2 odstotka, so dodali 0,3 odstotne točke. Manjši prispevki po 0,1 odstotne točke so sledili podražitvam v skupinah zbiranje odpadkov (zvišanje za 7,0 odstotka), nastanitvene storitve (za 5,2 odstotka) in najemnine (za 2,9 odstotka). Cene goriv so prav tako rahlo vplivale na mesečno stopnjo, pri čemer so se cene bencina in dizelskega goriva zvišale za 3,0 odstotka in 0,9 odstotka.

Dejavniki blaženja

Nasprotno so nekatere kategorije doživele padec cen, ki je pomagal ublažiti celotno inflacijo:

Cene hrane: Padle so za 1,1 odstotka, kar je zmanjšalo inflacijo za 0,2 odstotne točke.

Rezervni deli in dodatki za osebna vozila: Cene so se znižale za 9,8 odstotka, kar je dodatno ublažilo stopnjo inflacije za 0,1 odstotne točke.

HICP, merilo inflacije, ki se uporablja po vsej Evropski uniji, je pokazalo letno rast cen v Sloveniji za april za 3,0 odstotka, kar je padec z 9,2 odstotka prejšnje leto. Mesečna rast cen je znašala 0,7 odstotka.

Inflacija v EU

Podatki za marec 2024 za vse države članice EU so pokazali povprečno letno stopnjo inflacije 2,4 odstotka za države v območju evra in 2,6 odstotka za širšo EU. Najnižjo inflacijo so izmerili v Litvi (0,4 odstotna), najvišjo pa v Romuniji (6,7 odstotna); v Sloveniji je znašala 3,4 odstotka.

[Vir: SURS]; Portal24; Foto: Pexels