Starejšim prizadetim v poplavah ponujajo začasno namestitev v DSO-jih

ByAna Koren

22. avgusta, 2023 , , ,
Starejši [Foto: Pixabay]

Starejšim prizadetim v poplavah ponujajo začasno namestitev v domovih za starejše

Starejšim prizadetim v poplavah ponujajo začasno namestitev v domovih za starejše (DSO). Uničujoče poplave, ki so nedavno prizadele Slovenijo, so za seboj namreč pustile številne brezdomce. Skoraj 500 stanovanjskih objektov po državi je postalo neprimernih za bivanje. Več kot 30 stanovanjskih objektov pa je popolnoma porušenih. V odziv na to krizo razmišlja država o inovativnih rešitvah. Vlada med drugim razmišlja tudi o začasni namestitvi starejših prebivalcev v domove za starejše.

Pomanjkanje primerne namestitvene kapacitete je postalo eno izmed ključnih vprašanj v tej nesreči. Zato se je država odločila izkoristiti prazne postelje v domovih za starejše, kjer trenutno leži več kot tisoč neporabljenih postelj. Valerija Lekić Poljšak, predsednica skupščine Skupnosti socialnih zavodov Slovenije in direktorica Doma starejših občanov Črnomelj, je pojasnila, da je to v veliki meri posledica pomanjkanja kadrov.

Ministrstvo za solidarno prihodnost je že 6. avgusta zaprosilo domove za starejše, da sporočijo, koliko posameznikov bi lahko sprejeli v svoje kapacitete za krizno namestitev. Čeprav natančni podatki o tem, koliko ljudi bo potrebovalo začasno namestitev, še niso na voljo, je jasno, da bo prizadetim starejšim omogočena začasna namestitev, ki bo trajala najmanj 21 dni. Če bodo razmere zahtevale, pa se bo ta čas lahko podaljšal še za dodatne tri tedne.

Finančna sredstva

Finančna sredstva za to začasno namestitev bodo zagotovljena iz državnega proračuna, kar je pomembna spodbuda za zagotovitev varenega in udobnega zatočišča za tiste, ki so ostali brez strehe nad glavo. Ministrica za solidarnost je poudarila, da je ta ukrep del obsežnih prizadevanj za pomoč prizadetim prebivalcem in obnovi po nedavni ujmi.

Poleg tega je ministrstvo sprožilo tudi druge iniciative za pomoč. Baza študentov je bila vzpostavljena za tiste, ki so pripravljeni nuditi pomoč v domovih in centrih s prizadetih območij. Socialni zavodi pa so v sodelovanju z ministrstvom pripravili usposobljen kader za morebitno pomoč v drugih domovih, ki bi jo potrebovali.

Na skupnosti socialnih zavodov so že prejeli posamezne primere, kjer so se prizadeti posamezniki ali njihovi svojci neposredno obrnili na domove ali centre za socialno delo. Trenutno se kaže potreba po dnevnem in institucionalnem varstvu za 20 do 30 ljudi. Lekić Poljšak je izpostavila, da so socialnovarstveni zavodi odločeni storiti vse, kar je v njihovi moči, da pomagajo in podprejo starejše občane v teh težkih trenutkih.

Vlada intenzivno razpravlja o ukrepih za pomoč in sanacijo po katastrofalni ujmi. Načrtujejo, da bodo ukrepe formalno uvedli v interventni zakon, pri čemer pričakujejo široko politično podporo.

Stanovanjski sklad RS je prav tako stopil v akcijo. Ministrstvu za solidarno prihodnost je namreč posredoval seznam razpoložljivih kapacitet za namestitev ljudi, ki so jih prizadele poplave. Sklad je pripravljen ponuditi približno 200 nezasedenih stanovanj, navaja Večer.

vir Foto: Pixabay Portal24